Zagreb – Izazovi održivog turizma: promocija kulturne baštine i zaštita okoliša – tema je prve Europske međuparlamentarne konferencije o turizmu koja je u srijedu počela u Hrvatskom saboru. Konferencija, koja se od 10. do 13. rujna održava u Zagrebu i Malom Lošinju, organizirana je na incijativu saborskog Odbora za turizam.
Konferenciju je otvorio predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko rekavši kako Hrvatska želi potaknuti razmjenu mišljenja i iskustava iz dobre legislativne prakse s područja turizma s drugim članicama Europske unije radi zaštite i očuvanja nacionalnih posebnosti svake zemlje.
–Hrvatski sabor želi pridonijeti tome da europski kontinent svoju turističku ponudu nastavi razvijati u skladu s ciljevima održivog turizma, naglasio je Leko. Zaključio je kako u turizmu leži snaga Europe na globalnom tržištu.
Predsjedatelj Konferencije Goran Beus Richembergh rekao je kako je svrha Konferencije istaknuti ulogu turizma u razvoju nacionalnih ekonomija, potrebu stalnoga jačanja koncepta održivoga turizma i afirmaciju konkretne prakse u odgovornom korištenju kulturne baštine i zaštite okoliša kao dijelovima toga koncepta. –Kulturnu baštinu treba čuvati. Mala Hrvatska ima sedam zaštićenih cjelina na UNESCO-ovu popisu svjetske spomeničke baštine i četrnaest dobara upisanih na popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva UNESCO-a, naglasio je Beus Richembergh te dodao kako Hrvatska posebnu pažnju posvećuje zaštiti prirode, osobito u kontekstu razvoja gospodarstva.
–Na ovoj konferenciji želimo naučiti što se radi u drugim zemljama i možemo li poboljšati svoju vlastitu praksu na primjeru drugih zemalja. Potrebno je stoga udružiti znanja i iskustva kako bismo stvorili europske standarde radi očuvanja baštine i okoliša, naglasio je Beus Richembergh.
Supredsjedatelj Konferencije Ettore Guglielmo Epifani, predsjednik Odbora za proizvodnju, trgovinu i turizam Zastupničkog doma Republike Italije, istaknuo je kako je turizam čimbenik vitalnosti cijele Europske unije. Dodao je da nacionalne politike stoga trebaju djelovati zajedno u skladu s Lisabonskim sporazumom promičući posebne aktivnosti koje mogu unaprijediti razvoj turizma na europskoj ili lokalnoj razini. –Također je vrlo bitno premostiti fragmentaciju, izvjesne nejasnoće i nedovoljnu koordinaciju koji često opterećuju ovaj sektor te time smanjuju tržišnu vrijednost i najviše kulturnu ponudu, rekao je Epifani.
-Mnoge aktivnosti potrebno je početi u unaprijed zadanim okvirima što podrazumijeva korištenje novih tehnologija i platforma velikih podataka za ciljane i selektivne ponude, digitalnih i infrastrukturnih mreža i dr. Turizam je pokretač gospodarskog razvoja u području koje može potaknuti rast drugih povezanih sektora, zaključio je Epifani.
Sudionici Konferencije predsjednici su i članovi parlamentarnih odbora mjerodavnih za turizam zemalja članica EU-a te Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Srbije, Turske i Maroka, predstavnici Europskog parlamenta, Europske komisije, međunarodnih turističkih organizacija te veleposlanici akreditirani u Hrvatskoj.
Na svečanom otvorenju nazočili su i potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, ministar turizma Darko Lorencin, ministrica kulture Andrea Zlatar Violić, predstavnici Hrvatske turističke zajednice, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Udruge hrvatskih putničkih agencija te Udruge hotelijera.