Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 19. sjednici održanoj 23. siječnja 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o dadiljama, P.Z.E. br. 214, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. studenoga 2012. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Pravobraniteljice za djecu i Hrvatske udruge dadilja na navedeni akt.
U uvodnome izlaganju predstavnica predlagatelja istaknula je da se predloženim zakonom stvara zakonodavni okvir za obavljanje djelatnosti dadilje u Republici Hrvatskoj.
Djelatnost dadilja je jedan od izvaninstitucionalnih oblika skrbi, odnosno usluga (servisa) namijenjenih obiteljima s djecom.
Nadalje, ovim se Prijedlogom zakona omogućava gospodarsko djelovanje u području izvaninstitucionalne skrbi o djeci, te se podiže kvaliteta usluga na višu razinu, a dadiljama se omogućava zakonito obavljanje djelatnosti, odnosno smanjuje se rad na „crno“, što će u konačnici pridonijeti i poticanju poduzetništva žena.
Predstavnica predlagatelja kazala je da će resorno ministarstvo prihvatiti primjedbe koje su iznijete na radnim tijelima Hrvatskoga sabora, a odnose se na odustajanje od zakonskog prijedloga po kojemu je moguće obavljanje djelatnosti dadilje osnivanjem trgovačkih društava ili zadruga.
U raspravi su članovi Odbora podržali donošenje ovoga Zakona koji je po njihovu mišljenju velika potpora i podrška obiteljima.
Dio članova Odbora smatra da predlagatelj treba utvrditi i propisati gornju starosnu dobnu granicu kao jedan od uvjeta za fizičku osobu koje mora ispunjavati za obavljanje poslova dadilje.
Također, iznijeto je mišljenje po kojemu životna dob ne može biti kriterij sam po sebi.
U raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu bi valjalo preispitati rješenja iz čl.15. koja se odnose na djecu s teškoćama u razvoju.
Većina članova Odbora smatra da će donošenjem ovoga Zakona biti višestruke koristi kako za roditelje tako i za gospodarstvo.
Iznijeto je mišljenje po kojemu bi valjalo pojasniti odredbu članka 22. kojim se propisuje nadležnost ministra za donošenje pravilnika, kao i odredbu članka 23.st 3., budući da su strukovne organizacije više profitne nego stručne.
U raspravi je više puta naglašeno da djelatnost dadilja nije zamjena, niti odustajanje od vrtića, te da jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave trebaju organizirano skrbiti o djeci predškolskog uzrasta.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese slijedeće zaključke:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o dadiljama
2. Sve primjedbe i prijedlozi uputit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Silvana Hrelju.
Predsjednik Odbora
Silvano Hrelja