Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 20. sjednici održanoj 12. veljače 2013. godine, raspravljao je Posebno izvješće pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u svrhu podizanja razine svijesti o primjeni UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je navedeno Izvješće raspravio sukladno čl.75. Poslovnika Hrvatskoga sabora u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja naglasila je da je ovo Posebno Izvješće podnijeto povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i Međunarodnog dana ljudskih prava, a ujedno je i prilika za sveobuhvatnu analizu postojećeg stanja.
Predstavnica Vlade Republike Hrvatske iznijela je dodatna obrazloženja na pisano pozitivno mišljenje Vlade na navedeno Izvješće.
Pritom je kazala da se učinilo dosta pozitivnih pomaka u izjednačavanju mogućnosti, te da će Vlada Republike Hrvatske sukladno Nacionalnoj strategiji izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom 2007. do 2015. godine nastaviti provedbu mjera i aktivnosti s ciljem napretka i daljnjeg snaženja zaštite prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.
U raspravi su članovi Odbora podržali Posebno izvješće pravobraniteljice.
U raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu unatoč zakonskim mogućnostima iz čl. 17.st..2. Zakona o pravobranitelju za osobe s invaliditetom po kojemu Pravobranitelj za osobe s invaliditetom ima pravo Hrvatskom saboru podnijeti i posebna izvješća kada ocijeni potrebnim, radi poduzimanja mjera od značaja za zaštitu prava i interesa osoba s invaliditetom, Pravobraniteljica nikada ranije nije podnosila posebna izvješća, pa se postavlja pitanje jesu li prava osoba s invaliditetom ugroženija nego prethodnih godina?
Nadalje, u raspravi je istaknuto da Zakon o pravobranitelju za osobe s invaliditetom omogućava proaktivnu ulogu Pravobranitelja u postupcima izrade nacrta prijedloga zakona koji se odnose na prava osoba s invaliditetom.
U raspravi su iznijeti i pozitivni primjeri rada zaštitnnih radionica Tekop Nova i URIH-a.
U raspravu se uključio i ministar rada i mirovinskog sustava, te pozvao Ured pravobraniteljice da sudjeluje u izradi Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, koja je u početnoj fazi.
U raspravi su članovi Odbora istaknuli da je Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo otvoren za suradnju s Uredom pravobraniteljice kada je u pitanju zaštita od diskriminacije u području zapošljavanja i rada osoba s invaliditetom, međutim ovo Posebno izvješće odnosi se na provođenje aktivne politike ljudskih prava koje proizlazi iz usvajanja ključnih međunarodnih dokumenata, a njihova ugradnja u nacionalni zakonodavni okvir i provedba propisana je Nacionalnom strategijom, putem Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za osobe s invaliditetom i zaduženih nositelja (resornih ministarstava). Stoga, Odbor smatra da se ovo Posebno izvješće pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u svrhu podizanja razine svijesti o primjeni UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom odnosi na zaštitu ljudskih prava čiju provedbu prati Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak
Prihvaća se Posebno izvješće pravobraniteljice za osobe s
invaliditetom u svrhu podizanja razine svijesti o
primjeni UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Silvana Hrelju.
Predsjednik Odbora
Silvano Hrelja