Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2015. godinu

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 21. sjednici Odbora, održanoj 4. srpnja 2017. raspravljao je o Izvješću o provedbi  Nacionalne  strategije  i  Akcijskog  plana suzbijanja zlouporabe droga  u   Republici  Hrvatskoj   za   2015. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. siječnja 2017.

Odbor je o Izvješću raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
 
Predstavnik predlagatelja je u uvodnom izlaganju istaknuo da Izvješće sadržava objedinjene podatke za 2015. o osobama liječenim zbog zlouporabe droga, podatke o kriminalitetu vezanom za zlouporabu droga te pregled aktivnosti koje su na području suzbijanja zlouporabe droga, prevencije, liječenja ovisnosti i resocijalizacije provela mjerodavna ministarstva/tijela, županije, udruge i terapijske zajednice.

Prema rezultatima  provedenog istraživanja o zlouporabi sredstava ovisnosti u općoj populaciji Republike Hrvatske 2015, neku ilegalnu drogu barem jednom u životu konzumiralo je 20.3% ispitanika. Najčešće korištena ilegalna droga u Hrvatskoj bila je kanabis. Hrvatska je iznad europskog prosjeka po konzumiranju ilegalnih droga među mladima te novih droga. U 2015. zabilježeno je ukupno 2.842 kaznenih djela zlouporabe droga ili 4,9% od ukupnog broja prijavljenih kaznenih djela tijekom 2015. Za  počinjene  prekršaje  iz  Zakona  o suzbijanju zlouporabe droga u 2015. podneseno  je 6.709 prekršajnih prijava. U 2015. godini zaplijenjeno je 20 novih psihoaktivnih tvari droga, a  u 2016. broj novootkrivenih droga iznosio je 4 nove droge koje nisu na Popisu droga. Ukupno je od predoziranja umrlo 54 osobe, dok je u 2014. od predoziranja umrlo 59 osoba. U 2015. godini u zdravstvenom sustavu  ukupno je bilo 7.537 osoba što je u odnosu na 2014. smanjenje za 3,5% te je nastavljen višegodišnji pad broja osoba liječenih u sustavu zdravstva. Procijenjeni ukupni javni rashodi u 2015. godini iznosili su 797.767.641,34 kuna. što je u prosjeku samo 0,55% ukupnih javnih rashoda ili 0,24% BDP-a.

Članovi Odbora u raspravi su ocijenili da Izvješće na sveobuhvatan i detaljan način prikazuje objedinjene epidemiološke podatke o osobama liječenim zbog zlouporabe droga te daje analizu stanja i pregled aktivnosti. Istaknuta je pojava novih trendova i konzumacije novih psihoaktivnih tvari, čije tržište karakterizira visoka dinamika porasta. Također je   porastao broj konzumenata kanabisa i zabrinjava činjenica da je Republika Hrvatska iznad europskog prosjeka po konzumiranju ilegalnih droga među mladima. S tim u vezi, članovi Odbora smatraju da je potrebno poduzeti bolji nadzor nad maloljetnim osobama uz provedbu zaštitne mjere obveznog liječenja kod ovisnika.

Članovi Odbora podržavaju najavu predlagatelja da se u Nacionalnu strategiju za naredno razdoblje 2018.-2025. uključe i druge ovisnosti kao što je duhan, alkohol, kocka i klađenje, odnosno da se razvije novi strateški okvir s novim oblicima tretmana usmjerenim i tim ovisnicima.

Posebno je rasprava provedena o radu i ulozi županijskih povjerenstava za suzbijanje zlouporabe droga. Konstatirano je postoje velike razlika među županijama. Pohvaljen je rad pojedinih županijskih povjerenstava i to u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Puli, dok je uočeno da u nekim županijama sustav ne funkcioniraju, neovisno o sredstvima koja se izdvajaju. 

U raspravi je posvećena pozornost ovisnosti kod osoba s invaliditetom te činjenici da u Izvješću nema posebnih podataka o ovoj skupini. S tim u vezi, dan je prijedlog da se iznađe način kako bi podaci o ovisnostima osoba s invaliditetom bili posebno evidentirani i dostupni.

U daljnjoj raspravi članovi Odbora osvrnuli su se na problem povećane konzumacije droga tijekom tzv. turizma za mlade, kada mladi iz cijele Europe dolaze u Hrvatsku na razna glazbena događanja. 
Istaknut je problem organizacije liječenja od ovisnosti o drogama u kaznionicama u kojima se treba organizirati i provoditi ista terapija uz stručni nadzor. 

Naglašena je potreba razvoja informatizacije sustava,  između ostalog, iz razloga što se veliki postotak izdanih lijekova za ovisnost o drogama zloupotrebljava te završava na crnom tržištu. Stoga je dano mišljenje o tome da bi trebalo razmotriti i o smanjenju doza supstitucijske terapije. Isto tako, potrebno je zaštiti osobe koje rade s ovisnicima. Naime, Ured za suzbijanje zlouporabe droga je u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova izradio nacrt Protokola postupanja djelatnika službi za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i provoditelja programa smanjenja šteta u slučaju dolaska u posjed uzoraka tvari za koje postoji sumnja da je riječ o novoj psihoaktivnoj tvari. Ovaj  Protokol bi trebao što žurnije stupiti na snagu jer postoje razne komplikacije u praksi vezano za ovlaštene djelatnike koji provode programe prevencije, liječenja i odvikavanja kada posjeduju uzorke droge, poglavito novih droga, a u svrhu upućivanja na analizu u ovlašteni laboratorij.

Nakon opširne rasprave članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći

                                                                               zaključak

Prihvaća se Izvješće o provedbi Nacionalne  strategije i Akcijskog  plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2015. godinu
 
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA  ODBORA
dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.