Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o podacima i informacijama u zdravstvu, drugo čitanje, P.Z.E. br. 422


Odbor  za zdravstvo i socijalnu  politiku na 60. sjednici  Odbora,  održanoj  3. prosinca 2018., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o podacima i informacijama u zdravstvu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. studenog 2018. 

Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja obrazložila je osnovne ciljeve ovog Zakona te područje njegove primjene. Kako je istaknula, cilj donošenja Zakona očituje se u sveobuhvatnom i djelotvornom korištenju zdravstvenih podataka i informacija u zdravstvenoj zaštiti radi unaprjeđenja i očuvanja zdravlja stanovništva u Republici Hrvatskoj. Zakonom se osigurava temelj za harmonizaciju pravnog okvira upravljanja zdravstvenim podacima i informacijama i njihovu kvalitetnu obradu na razini nacionalnog zdravstvenog sustava te na razini Europske unije i međunarodnoj razini. Zakonskim prijedlogom osigurava se provedba Uredbe (EZ) br. 1338/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2008. o statističkim podacima Zajednice o javnom zdravlju i zdravlju i sigurnosti na radnom mjestu.

Razlikama između rješenja u Konačnom prijedlogu zakona u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona (dopune članka 3. točke 9., članka 19. stavka 3. i članka 20)., a kojima se preciziranjem sadržaja zdravstvene dokumentacije i navođenjem mjesta gdje ona nastaje u zdravstvenoj djelatnosti bolje propisuju standardizirani obrasci vezani uz prikupljanje i obradu zdravstvenih podataka,  prihvaćene su primjedbe  članova Odbora  iznesene u prvom čitanju, istaknula je predlagateljica.

U daljnjoj raspravi član Odbora upozorio je na, prema njegovu mišljenju, diskrepanciju između članka 40. i  43. Zakona u kojima se  govori o rokovima, za koje smatra da bi ih trebalo uskladiti te da je rok od pet godina predugačak. Tijekom rasprave pohvaljeno je propisivanje standarda kojim će se unaprijediti kvaliteta zdravstvenih podataka i informacija uz istodobno smanjenje administrativnih poslova sveobuhvatnim i djelotvornim korištenjem informacijskih tehnologija u okviru e-Zdravstva. 

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (9„za“i 2 „suzdržana“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje 

ZAKONA O PODACIMA I INFORMACIJAMA U ZDRAVSTVU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.           


PREDSJEDNICA  ODBORA   
dr. sc.  Ines Strenja, dr. med.