Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti, drugo čitanje, P.Z.E. br. 179

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 33. sjednici, održanoj 13. prosinca 2017., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. prosinca 2017.

Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Predstavnik predlagatelja je u uvodnom izlaganju istaknuo da će se donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti unaprijediti zakonodavni okvir i urediti područje radiološke i nuklearne sigurnosti u skladu s dvije direktive Vijeća Europske unije, jedne o osnovnim sigurnosnim standardima za zaštitu od opasnosti koje potječu od izloženosti ionizirajućem zračenju iz 2013. i druge o izmjeni Direktive o uspostavi okvira Zajednice za nuklearnu sigurnost nuklearnih postrojenja iz 2014. godine. Naglasio je da se razlike Konačnog prijedloga zakona, u odnosu na tekst Prijedloga zakona u prvom čitanju, odnose samo na doradu u pravnom i nomotehničkom smislu.

Članovi Odbora u raspravi su prihvatili navedena zakonska rješenja istaknuvši da se radi o dobrom Zakonu, kojim se na bolji način nego do sada regulira područje nuklearne i radiološke sigurnosti. S tim u vezi, posebno su pohvalili uvođenje obveze izrade preporučenog doznog ograničenja za praćenje zaštite pacijenata od ionizirajućeg zračenja tijekom dijagnostičkih postupaka. Ujedno, pohvalili su uvođenje nemedicinskog ozračenja, definiranje stručnjaka za medicinsku fiziku i stručnjaka za zaštitu od ionizirajućeg zračenja i njihove obveze, zatim postavljanje zakonskih osnova za učinkovito rješavanje pitanja zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora kao i postavljanje temelja za donošenje akcijskog plana za radon i sanacije onečišćenih područja u skladu s Direktivom.

Također, dobrim nalaze uvođenje stupnjevitog pristupa odobravanju djelatnosti, koji podrazumijeva sustav odobravanja djelatnosti koji je sukladan riziku vezanom uz vrstu izvora ionizirajućeg zračenja i djelatnost koja se tim izvorom obavlja.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (11 glasova „za“), odlučili predložiti Hrvatskome saboru

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RADIOLOŠKOJ I NUKLEARNOJ SIGURNOSTI

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.   

PREDSJEDNICA  ODBORA
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.