Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 22. sjednici održanoj 11. srpnja 2017. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 6. srpnja 2017.
Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnica predlagatelja je u uvodnom izlaganju istaknula da se ovim Prijedlogom zakona redefiniraju obveze vezano uz stjecanje znanja o higijeni osoba koje rade u neposrednom dodiru s hranom; obveze vezano uz zdravstvene preglede osoba koje su pod zdravstvenim nadzorom, način i uvjeti izdavanja sprovodnica posebno u dijelu sprovodnica za osobe umrle od nezaraznih bolesti i za sprovodnice koje se izdaju za prijenos umrlih osoba u Republici Hrvatskoj. Također se redefinira područje primjene općih mjera zaštite pučanstva od zaraznih bolesti, odnosno obveza praćenja zoonoza i uzročnika zoonoza, s posebnim naglaskom na učinkovitom sustavu praćenja zoonoza i njihovih uzročnika u životinja, hrani i ljudskoj populaciji.
U raspravi su članovi Odbora podržali predložene izmjene i dopune Zakona u dijelu izuzeća obuhvata provođenja zdravstvenih pregleda osoba VSS usmjerenja (medicina, farmacija, sanitarno inženjerstvo, biokemijsko inženjerstvo, prehrambeno inženjerstvo i veterina) koje u sklopu visokoškolskog obrazovanja stječu odgovarajuća znanja. Također je dan prijedlog da se razmotri da se ovaj krug osoba proširi, odnosno da se uključe i npr. dentalna medicina, klinički nutrucionisti i dr. osobe koje u sklopu visokoškolskog obrazovanja stječu potrebna znanja iz ovoga područja.
Dio članova Odbora nije suglasan s rješenjem da zdravstvenom nadzoru ne podliježu osobe koje u domaćinstvu pružaju ugostiteljske usluge kao i na OPG-ima. Također smatraju da i osobe koje dolaze u dodir sa zapakiranom hranom ne bi smjele biti izuzete te očekuju da se to drugog čitanja ovoga Prijedloga zakona uvede obveza provođenja zdravstvenog nadzora i ovih osoba.
U raspravi je izražena velika zabrinutost zakonskim rješenjem o redefiniranju pojedinih administrativnih obveza. Mišljenje je da rasterećenje poduzetnika u iznosu od cca 50 milijuna kuna s jedne strane i opasnost od mogućih epidemija s druge, sukladno hrvatskom turističkom opredjeljenju nije dobro rješenje. Isto tako, radi sigurnosti smatraju da obavljanje preventivnih pregleda mora ostati dva puta godišnje.
Članovi Odbora suglasni su s prijedlogom da ministar zdravstva jedinstvenim odlukama utvrditi cijene zdravstvenih pregleda i stjecanja znanja o higijeni osoba za cijelu Republiku Hrvatsku, neovisno o tome gdje se obavlja stjecanje znanja odnosno obavlja zdravstveni pregled.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom glasova (5 „za“ i 3 „suzdržana“) odlučili su predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
z a k lj u č k a
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.