Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 22. sjednici, održanoj 11. srpnja 2017. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vodi za ljudsku potrošnju, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. lipnja 2017.
Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja je u uvodnom izlaganju istaknuo da se Prijedlogom ovoga zakona proširuju zahtjevi za monitoring zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju uvođenjem procjene rizika. Proširuju se i obveze pravnih osoba koje obavljaju djelatnost javne vodoopskrbe vezano uz uspostavljanje sustava upravljanja rizicima i krizom umjesto dosadašnjeg sustava samokontrole zdravstvene ispravnosti vode, podnošenje zahtjeva Ministarstvu zdravstva u svrhu odobravanja planova sigurnosti vode za ljudsku potrošnju, registraciju u svrhu upisa u Registar pravnih osoba koje obavljaju djelatnost javne vodoopskrbe, obvezu objavljivanja ažuriranih podataka i obavješćivanja javnosti o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljudsku potrošnju. Zakonskim prijedlogom definira se osnivanje Stručnog povjerenstva za odobravanje planova sigurnosti vode za ljudsku potrošnju i procjenu rizika u programu monitoringa vode za ljudsku potrošnju, kao i definiranje poslova koje obavlja.
U raspravi je obraćena pozornost, s obzirom da se radi o međuresornoj temi, na činjenicu da u sastavu Stručnog povjerenstva za odobravanje planova sigurnosti vode za ljudsku potrošnju i procjenu rizika u programu monitoringa vode za ljudsku potrošnju nije uključeno vodno gospodarstvo, a koji su važan čimbenik u cijelom sustavu sigurnosti. Također je u raspravljano o potrebi kontroliranja vode za ljudsku potrošnju na dnevnoj bazi u gradovima.
Dana je primjedba na sam naziv zakona s obrazloženjem da se u današnje vrijeme raspravlja o vodi za ljudsku potrošnju, umjesto o vodi za piće, što u sljedećem koraku vodi ka tome da će hrvatski građani vodu za piće morati kupovati.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom glasova (7 „za“ i 2 „protiv“) odlučili su predložiti Hrvatskom saboru donošenje zaključka
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vodi za ljudsku potrošnju
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr.med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr.med.