Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 508

19.06.2023.

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 104. sjednici Odbora, održanoj 19. lipnja 2023., razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 508, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. lipnja 2023. 

Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Uvodno, predstavnica predlagatelja istaknula je da je donošenje ovog Zakona po hitnom postupku potrebno radi ostvarivanja zaštite najosjetljivije skupine korisnika sustava socijalne skrbi. Njime se proširuje pravo na priznavanje statusa roditelja njegovatelja ili njegovatelja, poboljšava njihov status i povećavaju naknade. 

Ovim izmjenama i dopunama poboljšava se status i prava roditelja njegovatelja ili njegovatelja kroz povećanje naknade i omogućavanje ostvarivanja primitaka po osnovi drugog dohotka (ako obavljanje poslova kojima se stječe drugi dohodak nije u suprotnosti sa svrhom priznatoga prava na status roditelja njegovatelja ili njegovatelja), kroz produženo trajanje statusa roditelja njegovatelja i njegovatelja nakon smrti djeteta s teškoćama u razvoju o kojoj je brinuo roditelj njegovatelj ili njegovatelj te nakon smrti osobe s invaliditetom o kojoj je brinuo roditelj njegovatelj.

U slučaju kada se radi o osobi koja ima poremećaj autističnog spektra četvrtog stupnja, proširuje se obuhvat korisnika prava na status njegovatelja, koji se ovim izmjenama i dopunama može priznati bračnom i izvanbračnom drugu te životnom ili neformalnom životnom partneru roditelja djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom, bez obzira ima li dijete s teškoćama u razvoju ili osoba s invaliditetom drugog roditelja, žive li roditelji s njim i jesu li zbog svog psihofizičkog stanja u mogućnosti pružiti potrebnu njegu.

U raspravi, članovi Odbora pohvalili su redefiniranje instituta zabilježbe u sustavu socijalne skrbi kako bi se otklonile administrativne prepreke za priznavanje prava na zajamčenu minimalnu naknadu, kao osnovnu naknadu u sustavu socijalne skrbi koja se priznaje za podmirenje osnovnih životnih potreba. Pohvalili su i uvođenje ovlasti inspektora socijalne skrbi prema fizičkim osobama koje nisu registrirane kao pružatelji socijalnih usluga i koje te usluge pružaju bez potrebne odluke.

Za provedbu ovoga zakona u odnosu na važeći Zakon potrebno je dodatno osigurati 5.784.100,00 eura u 2023. te 9.484.599,00 eura u 2024. i 11.003.540,00 eura u 2025. Navedena potrebna financijska sredstva osigurat će se u 2023. preraspodjelom unutar Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu, a u narednim godinama u okviru limita ukupnih rashoda koje Vlada Republike Hrvatske utvrđuje za naredno trogodišnje razdoblje.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su  (7 „za“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru donošenje 


ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SOCIJALNOJ SKRBI


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Renatu Sabljar-Dračevac, dr.med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr. med., potpredsjednicu Odbora.                         


POTPREDSJEDNICA ODBORA 

prim. mr. Maja Grba – Bujević, dr. med.