Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 52. sjednici Odbora, održanoj 9. ožujka 2022., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 1829/2003 Europskoga parlamenta i Vijeća od 22. rujna 2003. godine o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje i Uredbe (EZ) br. 1830/2003 Europskoga parlamenta i Vijeća od 22. rujna 2003. godine o sljedivosti i označavanju genetski modificiranih organizama i sljedivosti hrane i hrane za životinje proizvedenih od genetski modificiranih organizama kojom se izmjenjuje i dopunjuje Direktiva 2001/18/EZ (EU), prvo čitanje P.Z.E. br. 257 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. ožujka 2022.
Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim Prijedlogom zakona vrši usklađivanje s odredbama Uredbe (EU) 2019/1381, prema kojoj su države članice u obvezi prijenosa direktiva u svoja nacionalna zakonodavstva. Time će se osigurati transparentno, stalno i uključivo obavješćivanje o riziku tijekom cijelog postupka procjene rizika, u koji su uključene osobe koje procjenjuju rizik i osobe koje upravljaju rizikom na razini Europske unije i nacionalnoj razini. Evaluacijom općih propisa o hrani, samim time i propisa o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje, utvrđeno je da je segment analize rizika koji se odnosi na obavješćivanje o riziku hrane nedovoljno učinkovit i transparentan, što utječe na negativno povjerenje potrošača u ishod procesa analize rizika hrane, a posebno u procjenjivanju sigurnosti genetski modificirane hrane i hrane za životinje.
Predloženim zakonom osigurat će se transparentno, stalno i vjerodostojno obavješćivanje o riziku tijekom cijele analize rizika među svim dionicima u postupku odobravanja genetski modificirane hrane i hrane za životinje (pravne osobe koje procjenjuju rizik i nadležna tijela koja upravljaju rizikom na nacionalnoj razini te osobe koje su odgovorne za stavljanje genetski modificirane hrane na tržište Europske unije), s ciljem zaštite zdravlja ljudi, životinja, biljaka i okoliša, odnosno interesa potrošača.
Tijekom rasprave imenovani član Odbora izrazio je svoju bojazan da se predloženim zakonom još uvijek nisu uspostavili ozbiljniji mehanizmi i uspostavile i razvile mreže onih koji mogu utvrditi eventualnu prisutnost GMO koncentracije u pojedinim prehrambenim proizvodima. S tim u vezi, smatra da bi se trebalo razmišljati i o korištenju PCR dijagnostike, koja je i u ovom dijelu primjenjiva, a koju sada gotovo svi imaju i stručno su i tehnički kapacitirani za njezinu izvedbu.
Nakon rasprave članovi Odbora jednoglasno su (9„za“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru na usvajanje sljedeći
z a k lj u č a k
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 1829/2003 Europskoga parlamenta i Vijeća od 22. rujna 2003. godine o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje i Uredbe (EZ) br. 1830/2003 Europskoga parlamenta i Vijeća od 22. rujna 2003. godine o sljedivosti i označavanju genetski modificiranih organizama i sljedivosti hrane i hrane za životinje proizvedenih od genetski modificiranih organizama kojom se izmjenjuje i dopunjuje Direktiva 2001/18/EZ (EU),
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Renatu Sabljar-Dračevac, dr.med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr. med., potpredsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.