Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o izmjenamam i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, prvo čitanje, P.Z.E. br. 495

Odbor  za zdravstvo i socijalnu  politiku na svojoj 58. sjednici, održanoj 21. studenoga 2018., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga, prvo čitanje, P.Z.E. br. 495,  koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od aktom od 31. listopada 2018. godine.

Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom dijelu predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim Zakonskim prijedlogom usklađuje nacionalno zakonodavstvo s pravnom stečevinom Europske unije prenošenjem Direktive (EU) 2017/2103 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. studenoga 2017. o izmjeni Okvirne odluke Vijeća 2004/757/PUP, kako bi se nove psihoaktivne tvari obuhvatile definicijom „droge” te ujedno stavile izvan snage Odluke Vijeća 2005/387/PUP.
Definiranje pojma „novih psihoaktivnih tvari“ neophodno je radi pojave i vrlo brzog porasta broja novih psihoaktivnih tvari u Europskoj uniji i Republici Hrvatskoj, koje nisu pod zakonskom kontrolom i predstavljaju prijetnju javnom zdravlju do trenutka njihovog stavljanja na Popis droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga. 

Članovi Odbora u raspravi su posebno pohvalili definiranje pojma "novih psihoaktivnih tvari" s obzirom na to da se uglavnom radi o sintetskim kanabinoidima čija konzumacija može uzrokovati ozbiljne posljedice po zdravlje, čak i sa smrtnim ishodom. Zakonske izmjene su u cilju zaštite života i zdravlja ljudi te omogućavaju ministru nadležnom za zdravstvo registrirati nove psihoaktivne tvari i pokrenuti postupak da se ne distribuiraju, odnosno donijeti naredbu o zabrani uporabe nove psihoaktivne tvari.

Pohvalili su također što se „industrijska konoplja“ definira kao konoplja koja se nalazi na Zajedničkoj sortnoj listi Europske unije sa sadržajem THC-a 0,2% i manjim te se proširuje nadležnost Ministarstva poljoprivrede nad uzgojem ove konoplje i u industrijske svrhe. Time bi se omogućilo korištenje cijele biljke industrijske konoplje i u građevinskoj, tekstilnoj,  kozmetičkoj, autoindustriji i industriji papira, kao i proizvodnji goriva iz biomase, za razliku od dosadašnjeg gdje su se koristile sjemenke navedenih sorti isključivo u prehrambenoj industriji za proizvodnju hrane i hrane za životinje, a preostali dio biljke se uništavao. Ovim zakonskim prijedlogom to je izmijenjeno te su domaći poljoprivredni uzgajivači po pitanju iskoristivosti biljke industrijske konoplje u cijelosti stavljeni u ravnopravan položaj sa poljoprivrednim proizvođačima u Europskoj uniji.

U raspravi je postavljeno pitanje mogućnosti i isplativosti proizvodnje medicinskog kanabisa i u Republici Hrvatskoj pod strogo kontroliranim uvjetima, za što za sada ne postoji niti odgovarajući zakonski okvir niti ijedna studija učinkovitosti ili tehnička priprema. Također pojedini članovi Odbora bili su mišljenja da je u ljekarnama cijena lijeka na bazi medicinske konoplje dosta visoka te da bi u vezi istog trebalo iznaći rješenje za njezino smanjenje. Međutim, uz veću dostupnost otvara se i pitanje veće zlouporabe, zaključeno je na kraju rasprave. Članovi Odbora složili su se da je ovo dobro zakonsko rješenje, koje je u skladu s  preporukama Europskog monitoring centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama i sustava ranog upozoravanja.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora jednoglasno su (11 „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje

Zaključka

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora

PREDSJEDNICA  ODBORA

dr. sc. Ines Strenja, dr. med.