Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 41. sjednici, održanoj 20. ožujka 2018. raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Siniša Varga, zastupnik u Hrvatskome saboru, aktom od 25. siječnja 2018.
Odbor je o Zakonu raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, klasa: 022-03/18-12/06, urbroj: 50301-27/25-18-11 od 1. ožujka 2018.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 280 i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 281.
U uvodnom obrazloženju predlagatelj je istaknuo da u općoj prodaji postoje predmeti koji mogu zbiljno naškoditi zdravlju pojedinca te čak uzrokovati smrtni ishod, međutim nisu obuhvaćeni zakonima te smatra da je potrebno to područje regulirati. Radi se o tzv. "energetskim pićima", koja su relativno nova kategorija pića u Europi i povećavaju popularnost, naročito u mlađoj populaciji. Posebno zabrinjava što tvrtke za energetsko piće vrše promidžbu kao što je nekada radila duhanska industrija prodajom ideje da je korištenje energetska pića "cool" te koriste sportaše kao glasnogovornike. Međutim postoje mnogobrojni štetni učinci opisani u značajnom broju medicinskih znanstvenih istraživanja, također i sa sve većim brojem smrtnosti kod djece, naročito u SAD-u.
Obrazlažući mišljenje Vlade RH predstavnik Ministarstva zdravstva istaknuo je da Vlada u ovom trenutku ne podržava predmetni Zakon. Prije rješavanja problema novim zakonskim rješenjima, potrebno je jasno definirati problem kako bi novim zakonskim prijedlogom isti bio sagledan i riješen u cijelosti. Kako je istaknuo, u ocjeni stanja dostavljenog Zakona nije jasno opisano trenutno stanje i problem koji se želi riješiti po pitanju energetskih pića, nejasno je koji sastojci tih pića predstavljaju zdravstveni problem. Vlada podržava svaku opravdanu inicijativu koja je su usmjerena na zaštitu zdravlja potrošača, a posebice usmjerenu na zaštitu djece i mladeži. Slijedom navedenog smatraju da je prije donošenja odredbi o zabrani prodaje potrebno preciznije navesti s kojeg aspekta energetska pića predstavljaju problem za osobe mlađe od 18 godina te provesti dodatna istraživanja.
Također je najavio početak projekta Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), u sklopu međunarodnog istraživanja o zdravstvenom ponašanju učenika Svjetske zdravstvene organizacije (Health Behaviviour in School-aged Children, HBSC), koji će se provesti u školama. U istraživanja će se uvrstiti pitanja o uporabi energentskih pića za učenike u dobi od 11, 13 i 15 godina.
U raspravi članovi Odbora složili su se s važnošću i potrebom inicijativa koje su usmjerene na zaštitu zdravlja potrošača, posebice zaštitu djece i mladeži. Također, članovi Odbora izrazili su nevjericu da u Republici Hrvatskoj do sada još nije provedeno istraživanje kojim bi se dokazala štetnost energetskih pića po zdravlje ljudi općenito, a naročito kod djece i mladeži. Prema mišljenju pojedinih članova Odbora, prije nego što se nešto zabranjuje potrebno je znati zašto se zabranjuje.
U nastavku rasprave, zatraženo je od predstavnika Ministarstva zdravstva da po završetku navedenog istraživanja koje će HZJZ provesti po školama, Odboru dostave podatke o dobivenim rezultatima istraživanja.
Nakon provedene rasprave Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku većinom glasova (5 „za“, 5 „protiv“ i 1 „suzdržan“) nije podržao donošenje
ZAKONA O UGOSTITELJSKOJ DJELATNOSTI
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.