Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša o Prijedlogu Zakona o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 45

Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je, na 2. sjednici održanoj 21. veljače 2012. godine, Prijedlog Zakona o Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 45., koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. veljače 2012. godine uz prijedlog da se sukladno članku 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Odbor za zaštitu okoliša, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je Konačni prijedlog zakona kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja dodatno je pojasnila pozitivne učinke osnivanja Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija u dijelu definiranja strategije investiranja, praćenja investicija u energetskom sektoru te posljedično pozitivnih učinaka na gospodarski rast.

Nakon uvodnog izlaganja uslijedila je rasprava u kojoj je podržano osnivanje Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, ali je ujedno ukazano na potrebu da se predloženi tekst zakona pravno i nomotehnički doradi.

Naglašeno je da iz teksta prijedloga zakona nije nedvojbeno razvidno da Centar čije se osnivanje predlaže, prati poslovanje isključivo trgovačkih društava u energetskom sektoru, odnosno investicije isključivo u energetskom sektoru definiranom člankom 4. predloženog zakona.

U odnosu na nadležnosti Agencije za javno-privatno partnerstvo osnovane temeljem Zakona o javno-privatnom partnerstvu („NN“ 129/08 i 55/2011) postavljeno je pitanje nadležnosti Centra za poslove vođenja i koordinaciju investicijskih projekata javno privatnog partnerstva kako je definirano člankom 6. predloženog zakona.

Postavljeno je i pitanje uloge Centra u odnosu na Agenciju za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije za koju su u prijedlogu Državnog proračuna planirana sredstva u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja.

Raspravljano je i o predloženim tijelima Centra tj. Upravnom i Nadzornom odboru te je ocijenjeno da način na koji su definirani ne osigurava sve preduvjete za kvalitetno odlučivanje odnosno provođenje nadzora. U tom smislu postavljeno je pitanje parnog ukupnog broja članova Upravnog odnosno Nadzornog odbora te predloženog modela odlučivanja nadzornog odbora. Naime, stavkom 3. u članku 10. predlaže se da ukoliko o pojedinom pitanju nije postignuta suglasnost odlučujući glas, u odnosu na ministra nadležnog za financije, ima ministar nadležan za gospodarstvo. Izraženo je stajalište da bi u ovako definiran sastav Nadzornog odbora trebalo uključiti i ministra nadležnog za zaštitu okoliša i prirodu. Otvoreno je i pitanje uvjeta razrješenja članova Upravnog odbora, Statuta Centra i sl.

Izraženo mišljenje da je zbog navedenih nedorečenosti zakona i potrebe njegove dorade, isti trebalo raspraviti u redovnoj proceduri donošenja, a ne po hitnom postupku.

Temeljem upita o osiguravanju sredstava za početak rada Centra u iznosu o 1.000.000,00 kuna, predstavnica predlagatelja obrazložila je da su navedena planirana na pozicijama Ministarstva gospodarstva te da su osigurana temeljem provedenih ušteda.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“, 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O CENTRU ZA PRAĆENJE POSLOVANJA ENERGETSKOG SEKTORA I INVESTICIJA

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Branko Bačić, dipl.ing.