Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša o Prijedlogu odluke o donošenju Prostornog plana Nacionalnog parka Sjeverni Velebit

Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je, na 3. sjednici održanoj 7. ožujka 2012. godine, Prijedlog odluke o donošenju Prostornog plana Nacionalnog parka Sjeverni Velebit, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. veljače 2012. godine.

Odbor za zaštitu okoliša, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je navedeni Prijedlog odluke kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da je Sjeverni Velebit, površine 109 km2 proglašen nacionalnim parkom 1999. godine. Navedeni prostorni plan donosi se sukladno odredbama Zakona o prostornom uređenju i gradnji („NN“ br. 76/07., 38/09., 55/11 i 90/11.) te predstavlja dugoročan dokument prostornog uređenja na temelju kojeg će se provoditi uređenje, korištenje i zaštita Nacionalnog parka. Tijekom prezentacije detaljno je obrazloženo razgraničenje ovoga prostora prema namjeni, značajkama i korištenju, uvjeti korištenja i mjere zaštite prostora i okoliša, prometna i komunalna infrastruktura unutar Nacionalnog parka te mjere provedbe prostornog plana. Naznačeno je da je prostorni plan prošao postupak javne rasprave. Ministarstvo je na predmetni prostorni plan dobilo suglasnosti i mišljenja niza ministarstava te ga je ujedno pozitivno ocijenio i prihvatio Savjet prostornog uređenja Države. O prostorom planu uvodno su se očitovali na sjednicu Odbora pozvani predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i prirode koje je dalo suglasnost na prostorni plan, Državnog zavoda za zaštitu prirode koji je sačinio Stručnu podlogu zaštite prirode za prostorni plan te ravnatelj Javne ustanove Nacionalni park Sjeverni Velebit.

Nakon uvodnog obrazloženja članovi Odbora izrazili su zadovoljstvo predloženim prostornim planom te su ocijenili da predstavlja kvalitetnu podlogu za upravljanje Nacionalnim parkom i očuvanje vrijednosti ovog prostora. Posebno je naglašen značaj proglašenja ovog područja izuzetnih prirodnih obilježja Nacionalnim parkom 1999. godine, ali i donošenja prostornog plana kao osnovnog dokumenta za upravljanje prostorom kojim se određuje režime korištenja i zaštite prostora. Na upit o razlozima dugotrajnosti postupka izrade prostornog plana, predstavnica predlagatelja pojasnila je kako je dugotrajnosti te procedure doprinijela činjenica da se prostorni plan treba bazirati na kvalitetnim podlogama koje se sagledavaju kroz duže vremensko razdoblje.

Iz Izvješća o javnoj raspravi uočeno je da je velik broj primjedbi prihvaćen, ali i da je dana svega jedna primjedba od strane fizičke osobe. Radi ovako neznatnog odaziva fizičkih osoba postavljeno je pitanje u kojoj je mjeri javna rasprava bila oglašena te je predstavnica predlagatelja naznačila da je javna rasprava bila objavljena u „Narodnim novinama“, web stranici nadležnog Ministarstva te javnim medijima, da je održan javni uvid te javno izlaganje prijedloga Prostornog plana u prostorijama Javne ustanove Nacionalnog parka. Razlog neznatnog angažmana fizičkih osoba u javnoj raspravi obrazložila je činjenicom da je ovdje prisutno manje gospodarskog i ekonomskog interesa budući da područje Nacionalnog parka nema naselja niti stalnog stanovništva.

Raspravljano je i o prijedlogu projekta Nacionalnog parka Sjeverni Velebit „Uspostava osnovne infrastrukture za upravljanje Nacionalnim parkom Sjeverni Velebit“ koji je uključen u Prijedlog prostornog plana Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Projekt se provodi kao dio Projekta integracije u EU Natura 2000 kojeg provodi Ministarstvo zaštite okoliša i prirode. Navedeni projekt financiran je zajmom Svjetske banke, a njime se između ostalog financira ulaganje u infrastrukturu u cilju pružanja podrške nacionalnim parkovima, parkovima prirode i županijskim javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima pri implementaciji ciljeva europske ekološke mreže Natura 2000 u njihove investicijske programe.

Javne ustanove, u ovom slučaju Nacionalni park Sjeverni Velebit, predlagatelji su infrastrukturnih projekata i kao takvi obvezni su izraditi projektnu dokumentaciju i ishoditi dozvole, dok Ministarstvo odlučuje o konačnom opsegu predloženog projekta, izrađuje u suradnji sa Svjetskom bankom Plan upravljanja okolišem, provodi proces nabave, ugovaranja i isplate po ugovorima. Navedeni Plan upravljanja okolišem po dovršetku bit će predstavljen javnosti i dionicima na javnoj raspravi. Projektom je planirana rekonstrukcija pastirskih stanova (6 na Alanu i 4 na Velikom Lubenovcu) na ostacima starih pastirskih stanova koji su ovdje postojali od davnina i koji čine neraskidivi dio kulturne baštine. Građevine će biti smještene na originalnim lokacijama, izvest će se slaganjem i zidanjem kamenom, sukladno Konzervatorskoj podlozi čime se obnavljaju i zadržavaju osnovne oblikovne karakteristike izvornog pastirskog stana. Lokaliteti neće imati vodovodnu niti elektroopskrbnu mrežu. Pristup parcelama i objektima planiran je isključivo pješice s već postojeće javne, odnosno šumske prometnice. Objekti će služiti u prvom redu za smještaj djelatnika Nacionalnog parka (nadzornici, stručna služba), znanstvenika i suradnika te dijelom posjetitelja u sklopu interpretacijskih i eudukacijskih programa. Za predmetne radove ishođeno je Rješenje o uvjetima građenja. Ravnatelj Javne ustanove te predstavnica Državnog zavoda za zaštitu prirode istaknuli su važnost očuvanja travnjaka na ovom prostoru čiji je gubitak uzrokovan prestankom ispaše i košnje. Ovaj projekt ujedno ima za cilj stvoriti preduvjete i za uvođenje tradicionalnog stočarstva u cilju očuvanja biološke raznolikosti. Ravnatelj i nazočni predstavnici Ministarstava osvrnuli su na prezentaciju udruge Animalia koja se distribuira putem elektroničke pošte i koja sadržava niz netočnih podataka o navedenom projektu. Predstavnica Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja ujedno je napomenula da se u vezi preispitivanja utemeljenosti dijela navoda iz prezentacije udruge provodi nadzor urbanističke inspekcije. Ujedno je istaknula da se pozivom na odredbu članka 49. Odluke o donošenju Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Senja („Službeni glasnik Grada Senja“, broj 1/12) do donošenja PPPPO NP Sjeverni Velebit, gradnja i uređenje prostora može provoditi temeljem PPUG Senja, uz ishođenje uvjeta zaštite prirode od nadležnog Ministarstva za one zahvate za koje se ishodi lokacijska dozvola.

U raspravi su zatražena dodatna pojašnjenja vezano uz obnovu tradicionalnog stočarstva na ovom prostoru te mogućnost izrade i kandidiranja projekta za očuvanje genofonda autohtonih pasmina za sredstva iz EU fondova.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (12 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ODLUKE O DONOŠENJU PROSTORNOG PLANA NACIONALNOG PARKA SJEVERNI VELEBIT

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Branko Bačić, dipl.ing