Odbor za zaštitu okoliša

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša o Konačnom prijedlogu zakona o zaštiti zraka, drugo čitanje, P. Z. E. br. 852

Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora raspravio je na svojoj 53. sjednici održanoj 26. listopada 2011. godine Konačni prijedlog zakona o zaštiti zraka, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. listopada 2011. godine. Odbor za zaštitu okoliša, temeljem članka 84.a i članka 138. Poslovnika Hrvatskog sabora, raspravio je predmetni Prijedlog zakona kao matično radno tijelo.

Uz predstavnike predlagatelja, na sjednici su bili nazočni i predstavnici Hrvatskog udruženja za zaštitu zraka i Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ-a).

U obrazloženju Konačnog prijedloga zakona prof.dr.sc.Nikola Ružinski, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva iznio je podatke o razmotrenim primjedbama na tekst Zakona koji je bio predložen u prvom čitanju. Prihvaćene su sve primjedbe dane u raspravi na Odborima te većina primjedbi stručne javnosti osim dijela primjedbi na članak 28. Konačnog prijedloga zakona. Važne izmjene sadržane su u dijelu koji se tiče zaštite zraka kroz izmjene članaka 28. i 42., u dijelu koji se odnosi na zaštitu klime i trgovanje emisijskim kvotama te u dijelu vezanom uz skladištenje stakleničkih plinova u geološkim formacijama što je pak sadržano u člancima 117. i 118. Konačnog prijedloga zakona.

U raspravi je iskazano zadovoljstvo članova Odbora i stručne javnosti zbog kvalitete cijelog Zakona dok je predstavnica Hrvatskog udruženja za zaštitu zraka zadržala primjedbe vezane uz članak 28. kojim se DHMZ-u povjerava briga za upravljanje Državnom mrežom za praćenje kakvoće zraka. Problem je prvenstveno financijske prirode, a ne značajna stručna primjedba. Naime, postupak akreditiranja laboratorija financira se sredstvima za redovno poslovanje institucija poput DHMZ-a, Instituta za medicinska istraživanja, Zavoda za javno zdravstvo, a te se institucije ionako u konačnici najvećim dijelom financiraju iz proračunskih sredstava. U nastavku rasprave je Konačni prijedlog zakona ocijenjen izuzetno dobrim, a predstavnik nevladinog sektora u Odboru istaknuo je potrebu za aktivnostima koje bi trebale rezultirati većim povjerenjem javnosti u podatke koji se prikupljaju putem Državne mreže za praćenje kakvoće zraka.

Nakon provedene rasprave Odbor za zaštitu okoliša jednoglasno je (sa 7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje:

Zakona o zaštiti zraka
zajedno sa sljedećim amandmanima:

AMANDMAN 1.

U članku 97. stavku 5. riječi: „stavku 2.“ zamjenjuju se riječima: „stavku 3.“.

Obrazloženje:
Predloženi amandman je potreban radi ispravke pogreške u pisanju.

AMANDMAN 2.

U članku 153. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„Ministarstvo će po službenoj dužnosti dopuniti dozvole za emisije stakleničkih plinova izdane na temelju članka 47.a Zakona o zaštiti zraka („Narodne novine“, broj 178/04 i 60/08) sukladno članku 85. stavku 1. podstavku 5. ovoga Zakona do 31. prosinca 2012. godine“.

Obrazloženje:

Operateri postrojenja koji obavljaju djelatnost kojom se ispuštaju staklenički plinovi dužni su prema članku 47.a Zakona o zaštiti zraka („Narodne novine“, broj 178/04 i 60/08) pribaviti dozvolu za emisije stakleničkih plinova. Člankom 7. podstavkom 5. Uredbe o emisijskim kvotama stakleničkih plinova i načinu trgovanja emisijskim jedinicama („Narodne novine“, broj 142/08). propisano je da dozvola sadrži obvezu prijenosa kvote emisijskih jedinica.
U 2010. i 2011. godini izdane su dozvole za emisije stakleničkih plinova koje ne sadrže obvezu prijenosa kvote emisijskih jedinica kako je to propisano člankom 7. podstavkom 5. navedene Uredbe jer je točkom 11. Plana raspodjele emisijskih kvota stakleničkih plinova u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, broj 76/09) određeno da se dodjela emisijskih jedinica postrojenjima te postupak trgovanja emisijskim jedinicama odgađa do pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji. Međutim, u Nacrtu ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji određeno da se sustav trgovanja emisijskim jedinicama za postrojenja (EU ETS) primjenjuje od 1. siječnja 2013. godine. Sukladno tome, potrebno je dopuniti sadržaj dozvola izdanih na temelju važećeg Zakona o zaštiti zraka s obvezom predaje količine emisijskih jedinica, kako je to propisano člankom 85. stavkom 1. podstavkom 5. predmetnog Konačnog prijedloga zakona. Da bi se sadržaj dozvola mogao dopuniti na navedeni način nužno je u Konačnom prijedlogu zakona propisati pravnu osnovu Ministarstvu da po službenoj dužnosti pokrene postupak dopune navedenih dozvola do 31. prosinca 2012.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor za zaštitu okoliša odredio je Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Marijana Petir