Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode s rasprave o Izvješću o obavljenoj reviziji očuvanja prirode, zaštite bioraznolikosti i upravljanja u nacionalnim parkovima

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 46. sjednici održanoj 5. lipnja 2014. godine, Izvješće o obavljenoj reviziji očuvanja prirode, zaštite bioraznolikosti i upravljanja u nacionalnim parkovima, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 9. Zakona o Državnom uredu za reviziju („Narodne novine“, broj 80/11), dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 23. svibnja 2014. godine. 

Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je navedeno Izvješće Državnog ureda za reviziju kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju zamjenik glavnog državnog revizora istaknuo je da je Državni ured za reviziju u listopadu 2012. potpisao Sporazum s vrhovnim revizijskim institucijama Danske, Norveške, Poljske, Ukrajine, Bugarske i Litve, o zajedničkoj reviziji nacionalnih parkova. Na temelju nacionalnih izvješća o obavljenim revizijama sastavit će se izvješće koje će sadržavati zajedničke nalaze i preporuke kako bi se unaprijedilo upravljanje i zaštita bioraznolikosti u nacionalnim parkovima. Ovom revizijom obuhvaćena su četiri nacionalna parka (Krka, Kornati, Paklenica i Mljet) te kao subjekti revizije Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Državni zavod za zaštitu prirode i četiri Javne ustanove nacionalnih parkova. Razmatranjem postojećeg stanja, razloga ugroženosti i problema zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti u nacionalnim parkovima, utvrđeno je da nacionalni parkovi u Republici Hrvatskoj i nadalje imaju veliko bogatstvo i raznolikost te visoki stupanj vrijednosti i očuvanosti biološke i krajobrazne raznolikosti, ali da postoje brojne prijetnje koje bi u budućnosti mogle narušiti postojeće stanje. Državni ured za reviziju predložio je niz aktivnosti za unapređenje pravnog i institucionalnog okvira te sustava upravljanja, nadzora i financiranja u nacionalnim parkovima te sustava očuvanja prirode i zaštite bioraznolikosti. Ocjena je Državnog ureda za reviziju da bi se prihvaćanjem i provedbom navedenih preporuka pridonijelo boljem očuvanju prirode i zaštite bioraznolikosti u nacionalnim parkovima te povećanju učinkovitosti upravljanja u nacionalnim parkovima.

Nazočna predstavnica Ministarstva zaštite okoliša i prirode istaknula je da se Ministarstvo kao subjekt revizije očitovao na ovo Izvješće te prihvatio preporuke Državnog ureda za reviziju. Naznačeno je da će se donošenjem podzakonskih akata temeljem novog Zakona o zaštiti prirode („Narodne novine“, br. 80/2013.) nastaviti aktivnosti u cilju poboljšanja učinkovitosti sustava zaštite bioraznolikosti i upravljanja u nacionalnim parkovima.
Nazočna predstavnica Državnog zavoda za zaštitu prirode posebice je naglasila prisutan problem nedostatka kapaciteta za realizaciju svih poslova Zavoda definiranih važećom zakonskom regulativom.  

Nakon uvodnih obrazloženja članovi Odbora podržali su Izvješće te ocijenili da je njime dan kvalitetan prikaz i ocjena zakonodavnog i institucionalnog okvira, učinkovitosti upravljanja u nacionalnim parkovima te učinkovitosti nadležnih tijela u provedbi mjera vezanih uz očuvanje prirode i zaštitu bioraznolikosti u nacionalnim parkovima.

   U raspravi je naglašena važnost donošenja planova upravljanja nacionalnih parkova Mljet i Kornati. Ujedno je prepoznat značaj što skorijeg dovršetka izrade prijedloga Izvješća o stanju prirode u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2008.-2012. godine. Istaknuto je kako je ono osnova za izradu nove Strategije zaštite prirode koju je sukladno zakonodavnoj regulativi potrebno donijeti do 31. prosinca 2014. godine.

Ujedno je raspravljano o problematici zaštite morskog ekosustava na području nacionalnih parkova te na drugim zaštićenim područjima. U tom kontekstu upozoreno je na nužnost što skorijeg donošenja podzakonskih akata kojima će se riješiti pitanje ribolova u posebnim rezervatima. Ovdje se prvenstveno misli na Malostonski zaljev i Malo more, koje je tradicionalno višestoljetno područje marikulture namijenjeno uzgoju školjaka i ribe te ribolovu. Naime, pored školjkarstva ribolov je bitan čimbenik u očuvanju održivosti marikulture na ovom području s obzirom na povremeno jačanje populacija pojedinih predatorskih vrsta, a iz formulacije Zakona o zaštiti prirode („Narodne novine“, br. 80/2013.) ne može se ištitati nedvojbena mogućnost izlova slobodno živuće ribe u ovom području.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg

Z A K L J U Č K A

Prihvaća se Izvješće o obavljenoj reviziji očuvanja prirode, zaštite bioraznolikosti i upravljanja u nacionalnim parkovima

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića,  predsjednika Odbora. 

PREDSJEDNIK ODBORA

                                     Branko Bačić, dipl.ing.