Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, drugo čitanje, P.Z.E. br. 70

04.03.2021.

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 11. sjednici održanoj  4. ožujka 2021. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. veljače 2021. godine.   
    Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim Zakonom ispunjavaju obveze Republike Hrvatske u skladu s određenim odredbama Direktive 2014/52/EU te su obrazložene osnovne odrednice predloženog zakona i prezentirane razlike između rješenja koja se predlažu u ovom drugom čitanju u odnosu na prvo čitanje. Sukladno mišljenju Odbora za zaštitu okoliša i prirode rok od osam dana predviđen za nositelja izrade prostornog plana da pokrene postupak usklađivanja površina za eksploataciju s prostornim planom promijenjen je na rok od 30 dana. Nadalje, uvažavajući mišljenje Odbora za zaštitu okoliša i prirode da je sa stajališta poticanja korištenja obnovljivih izvora energije neprihvatljivim da se dozvola za istraživanje geotermalnih voda ukida ukoliko se tim istraživanjem ometa odnosno ugrožava istraživanje ugljikovodika u istom istražnom prostoru ili istraživanje ugljikovodika u susjednim istražnim prostorima, ukoliko se istraživanjem ugrožava buduća eksploatacija ugljikovodika ili ukoliko se istraživanjem ometa odnosno ugrožava eksploatacija ugljikovodika na utvrđenim eksploatacijskim poljima, članak 65. važećeg Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika izmijenjen je člankom 32. Konačnog prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika u kojem su točke 3., 4. i 5. brisane.
U raspravi na Odboru ponovno je istaknuto da su geotermalne vode važan resurs koji je potrebno štiti te je naglašena važnost tretmana geotermalnih voda u zakonodavnoj regulativi kao općeg dobra koje ne može biti u vlasničkom režimu. Stoga je ponovno izražen apel predlagatelju da ponovno razmotri ovu primjedbu i korigira pravni režim geotermalnih voda u predloženom Zakonu. Ovo tim više što navedeno nije prepreka da se geotermalne vode koriste u energetske svrhe. Također je istaknuto da bi od uporabe geotermalnih voda u energetske svrhe prvenstveno koristi trebalo usmjeriti na lokalnu zajednicu i poticati lokalne zajednice na upravljanje ovim resursom. 
Ponovljena je i primjedba o potrebi skraćivanja roka na koji se izdaju dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika budući da bi navedeno bilo jasan pokazatelj da je Republika Hrvatska spremna na napuštanje fosilnih goriva slijedom zacrtanih ciljeva energetske politike Europske unije. Ukoliko bi se dozvole izdavale na fiksni rok primjerice do 2040. godine Republika Hrvatska bi se zaštitila od eventualnih tužbi investitora zbog naknade štete  u slučajevima da se mora uskladiti s ciljevima Europske unije u zaštiti okoliša i smanjiti eksploataciju fosilnih goriva. 
Odboru su od strane Zelene akcije dostavljeni komentari na predloženi Zakon. Članica Odbora iz reda javnih, znanstvenih i stručnih djelatnika te ujedno članica Zelene akcije ukratko je prezentirala dostavljene komentare. Zelena akcija pohvaljuje što se ovim izmjenama onemogućava masivno hidrauličko frakturiranje uz napomenu da je potrebno napraviti korak naprijed na način da se zabrane svi oblici frakiranja/frakturiranja kao metode eksploatacije ugljikovodika te uvoz plina koji je dobiven takvom metodom izvan Republike Hrvatske. Zelenoj akciji nije prihvatljiva niti jedna metoda frakiranja budući da imaju negativan utjecaj na okoliš. Ujedno pozdravljaju usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s EU direktivama u dijelu uključivanja i sudjelovanja javnosti u procesima donošenja odluka o novim dozvolama za istraživanje ugljikovodika te se nadaju dobroj implementaciji navedenih odredbi. 
Vezano uz članak 5. kojim se dodaje članak 8.a izraženo je mišljenje kako se iz navedene odredbe stječe dojam da se geotermalni kapaciteti neće koristiti radi geotermalne energije već da bi se u ležišta geotermalne energije utiskivao ugljikov dioksid. Predstavnik predlagatelja pojasnio je da će se ugljikov dioksid utiskivati u napuštene bušotine gdje može biti i nešto geotermalnog potencijala, ali koji je neperspektivan i neiskoristiv. Dodatno su članovi Odbora informirani o značaju realizacije projekta Biorafinerija u Sisku i očekivanim učincima ovog projekta sa stajališta utiskivanja ugljikovog dioksida. 
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i  4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje 

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA

    Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Sandru Benčić, predsjednicu Odbora.   

PREDSJEDNICA ODBORA 

                       Sandra Benčić