1. Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na 93. sjednici održanoj 3. travnja 2019. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o vodnim uslugama, P.Z. br. 608, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2019. godine.
2. Odbor za zakonodavstvo većinom glasova (8 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“) podupire donošenje ovoga Zakona.
3. Na tekst Prijedloga Odbor ističe kako je izričaj pojedinih odredaba potrebno doraditi u pravnom i nomotehničkom smislu, a osobito:
- potrebno je doraditi samu strukturu (unutarnju podjelu) Prijedloga zakona jer svi članci ne moraju imati naslov, ali ako ga ima jedan onda ga trebaju imati svi
- članak 3. - potrebno je u uvodnoj rečenici odrediti kako pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeća značenja (isto u stavcima 2. do 4.). Nadalje, potrebno je doraditi odredbu točke 19. s obzirom kako je u zakonodavnoj proceduri novi Zakon o vodama (bilo bi bolje općenito propisati a ne pozvati se na konkretan članak). Zatim, potrebno je brisati odredbu stavka 6. jer je suvišna.
- članak 7. – u stavku 2. potrebno je brisati zagradu i broj
- članak 13. - kada se u zadnjem stavku nekog članka propisuje odredba koja se odnosi na cijeli članak nepotrebno se nabrajaju svi stavci toga članka
- članak 18. – u stavku 2. druga rečenica ne pripada materijalnom dijelu propisa, već u prijelazne i završne odredbe
- članak 40. – u stavku 6. riječi: „kalendarskih“ su suvišne (treba ujednačiti izričaj s ostalim dijelom teksta)
- članak 41. – u stavku 2. potrebno je odrediti općenito pozivanje na određenu materiju koja se uređuje zakonom, a ne na puni naziv zakona jer navođenje punog naziva zakona nužno iziskuje i navođenje brojeva "Narodnih novina" u kojima je objavljen taj zakon, kao i njegove izmijene i dopune (ujednačiti izričaj kao u članku 40. stavku 2. točki 16. ... isto i u člancima 42. i 95.)
- članak 43. - ako se u zagradi navodi pojam koji se kasnije u tekstu koristi kao skraćenica potrebno je to i naznačiti („u daljnjem tekstu:“ ... isto u člancima 44., 49., 50., 88., 90. ...)
- članak 44. – u stavku 4. potrebno je navesti tko je socijalno ugroženi stanovnik „u smislu ovoga Zakona“
- članak 45. – u stavku 4. kada se određuje rok onda se on računa od nekog dana (ne „po“ ... isto u člancima 92., 108., 110. i 111.)
- članak 65. – odredba stavka 1. sadržajno pripada prijelaznim i završnim odredbama
- članak 75. - potrebno je radi preglednosti doraditi odredbu (nabrajanje staviti u podstavke ili točke). Nadalje riječ „osobito“ je kod nabrajanja u normativnom dijelu teksta suvišna
- članak 77. – u stavku 7. potrebno je odrediti kako se radi o „prethodnoj suglasnosti“
- članak 78. – u stavku 3. bilo bi bolje općenito propisati sadržaj navedenih članaka na koje se poziva s obzirom da se radi o drugom propisu (zbog eventualnih kasnijih izmjena tog drugog propisa)
- članak 88. – potrebno je doraditi izričaj odredbe stavka 2. (izričaj „iznimno od prethodnog“ nije primjeren normativnom dijelu propisa)
- članak 108. - potrebno je ujednačiti pisanje rokova u skladu s nomotehničkim pravilima (isto u članku 109.)
- članak 110. – potrebno je propisati u budućem vremenu („Vlada Republike Hrvatske će donijeti“, isto i u članku 111.). Nadalje, potrebno je doraditi (skratiti) odredbu na način da se grupiraju propisi koji će se donijeti u istom roku (s obzirom da se radi o istom donosiocu) i to samo navođenjem brojeva članaka u kojima se spominju.
4. Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Mariju Jelkovac, predsjednicu Odbora za zakonodavstvo.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO
Marija Jelkovac