1. Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na 94. sjednici održanoj 5. travnja 2019. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, P.Z. br. 620, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. ožujka 2019. godine.
2. Odbor za zakonodavstvo većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „suzdržan“) podupire donošenje ovoga Zakona.
3. Na tekst Prijedloga Odbor ističe kao je potrebno nomotehnički doraditi izričaj pojedinih odredaba, a osobito:
- članak 3. – s obzirom da se briše točka 9., a zatim dodaje nova točka 10. ispravno bi bilo navesti kako se točka 9. mijenja i glasi (te navesti sadržaj nove točke 10.)
- članak 4. – u stavku 2. dovoljno je navesti kako se točka 5. mijenja i glasi, zatim potrebno je odrediti općenito pozivanje na određenu materiju koja se uređuje zakonom, a ne na puni naziv zakona jer navođenje punog naziva zakona nužno iziskuje i navođenje brojeva "Narodnih novina" u kojima je objavljen taj zakon, kao i njegove izmjene i dopune
- članak 11. – potrebno je navesti kako se dodaje i naslov članka
- članak 19. – potrebno je doraditi izričaj u izmijenjenom članku 134.a stavak 1. jer kada se navode brojevi članaka mora se navesti i kojeg zakona, jedino samo kada se u prekršajnim odredbama u zagradi poziva na određeni članak zakona onda se u zagradi navodi samo broj članka (isto i u člancima 41. i 117.)
- članak 27. – u stavku 2. suvišne su riječi: „Ako osobno ne poznaje ...“
- članak 39. – radi preglednosti nabrajanje uzastopnih članaka potrebno je skratiti (isto i u člancima 44. i 107.)
- članak 54. – potrebno je doraditi odredbu dodanog članka 299.a stavka 2. jer suvišno je propisati kako neka odredba „ne utječe“ na neko pravo, jer ako utječe onda se propisuje iznimka
- članak 58. – kada se u stavku propisuju određene izmjene onda ih je potrebno propisati po redu (potrebno je dodati riječi ispred riječi „suda“ a zatim brisati navedene riječi)
- članak 62. – potrebno je brisati riječi: „stavaka 1. do 3.“ jer kada se u zadnjem stavku nekog članka propisuje odredba koja se odnosi na cijeli članak nepotrebno se nabrajaju svi stavci toga članka
- članak 69. – ne može se dodavati članak čiji je sadržaj prethodnim izmjenama i dopunama brisan (bolje bi bilo da se članak 382.a izmijeni)
- članak 91. – potrebno je u stavku 3. samo odrediti da dosadašnji stavak 2. postaje stavak 3. s obzirom na sadržaj stavka 3., kako bi se izbjeglo ponavljanje
- članak 99. – prema nomotehničkim pravilima jednim člankom propisa o izmjenama i dopunama obuhvaća se jedan članak osnovnog propisa (iznimka je propisana samo kod brisanja članaka), stoga je potrebno zasebno izmijeniti navedene članke
- članak 105. – dovoljno je napisati kako se određena riječ zamjenjuje drugim riječima s obzirom da se radi o samo toj riječi u tom padežu (ne treba je pozicionirati u tekstu)
- članak 107. – u uvodno rečenici suvišno je pisati naziv glave s obzirom da se kasnije navodi (dovoljno je naznačiti kako se dodaje naziv glave). Nadalje, u članku 502.j ako se u zagradi navodi pojam koji se kasnije u tekstu koristi kao skraćenica potrebno je to i naznačiti („u daljnjem tekstu: ...)
- članak 113. – potrebno je naznačiti kao se u članku 507.m u stavku 1. pojedine riječi zamjenjuju drugim riječima
- članak 117. – potrebno je doraditi izričaj cijelog članka jer nije dopušteno propisivati iznimku iznimke
- članak 119. – u članku 11. nije propisano donošenje pravilnika.
Također, Odbor napominje kako je zbog obilnosti dosadašnjih izmjena i dopuna potrebno pristupiti donošenju novog propisa.
4. Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Mariju Jelkovac, predsjednicu Odbora za zakonodavstvo.
PREDSJEDNICA
ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO
Marija Jelkovac