Odbor za vanjsku politiku Hrvatskog sabora na svojoj je 25. sjednici, održanoj 18. siječnja 2018. godine, razmotrio Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o suradnji za partnerstvo i razvoj između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Islamske Republike Afganistana, s druge strane, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 265., koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. prosinca 2017.
Odbor za vanjsku politiku raspravljao je o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o suradnji za partnerstvo i razvoj između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Islamske Republike Afganistana, s druge strane, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 265, kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obraćanju detaljno je obrazložio Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o suradnji za partnerstvo i razvoj između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Islamske Republike Afganistana, s druge strane, istaknuvši da je svrha Sporazuma obostrani interes Europske unije i njezinih država članica, i Islamske Republike Afganistan, za daljnjim jačanjem dijaloga, suradnje i trgovine, i proširivanjem međusobnih odnosa, kao i interes Europske Unije za stabilnim Afganistanom, te da će Sporazum pridonijeti daljnjoj demokratizaciji Afganistana, izgradnji mira i sigurnosti, kao i promicanju ljudskih prava i ravnopravnosti spolova, i dati temelje obnovljivom razvoju Afganistana.
Tijekom rasprave istaknuto je da Republika Hrvatska niz godina sudjeluje u procesu stabilizacije i izgradnje Islamske Republike Afganistan, kroz sudjelovanje u NATO misijama i razvojne projekte. Spomenuto je da se Sporazumom poboljšava koordinacija između stranaka kad je riječ o globalnim izazovima, te se potiče dijalog i suradnja u nizu posebnih područja od zajedničkog interesa.
Smatrajući Prijedlog Zakona o potvrđivanju Sporazuma o suradnji za partnerstvo i razvoj između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Islamske Republike Afganistana, s druge strane, važnim za Republiku Hrvatsku i Europsku uniju, Odbor za vanjsku politiku je, nakon provedene rasprave, jednoglasno (9 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje ovog Zakona.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, dr. sc. Miru Kovača.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Miro Kovač