Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 89. sjednici održanoj 6. srpnja 2015. godine raspravio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. srpnja 2015. godine.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 60. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se ovim Zakonom predlaže implementiranje Direktive 2013/37/EU od 26. lipnja 2013., čime će se osigurati dostupnost podataka za ponovnu uporabu i proširiti mogućnost korištenja otvorenih podataka od strane građana, privatnog sektora i civilnog društva. Pravnim uređenjem evidencije isključivih prava na ponovnu uporabu ostvarit će se praćenje i nadzor nad uspostavom posebnih (isključivih) prava za korištenje podataka, čime se smanjuje mogućnost zlouporaba i ustanovljuje dobra praksa. Također, istaknuto je kako je povećani interes javnosti za pristup informacijama ukazao na to da su neke zakonske odredbe preširoko definirane ili se krivo tumače, da zakonskoj obvezi podliježu tijela koja time ne bi trebalo opterećivati jer nema javnog interesa, dok s druge strane kontroli izmiču tijela koja bi trebala biti obveznici Zakona. Nadalje, primjena Zakona je ukazala da je i pojedine zakonske odredbe potrebno jasnije definirati i uskladiti s promjenama drugih propisa.
Tijekom rasprave istaknuta je primjedba na ukidanje sankcija za neprovođenje savjetovanja sa zainteresiranom javnošću i neprovođenja proaktivne politike objave informacija na web stranicama tijela. Također, navedeno je kako nije predviđeno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću za strateške ili planske dokumente, međutim pojašnjeno je kako je za takve dokumenta predviđeno savjetovanje kada se njima „odlučuje o statusu korisnika informacija“.
Također, navedeno je kako nije prihvatljivo rješenje da su „obveznici samo pravne osobe s javnim ovlastima“ već se to treba odnositi i „na druga tijela koja nemaju pravnu osobnost“, ali imaju javne ovlasti s obzirom da donose akte s kojima javnost mora unaprijed biti upoznata.
Nadalje, upitna je odgovornost „odgovorne osobe“, tj. osobe kojoj je rješenjem povjerenica za informiranje naložila određeno postupanje te je predloženo da za takve propuste odgovara čelnik tijela. Pojašnjeno je kako je navedena odredba preuzeta iz zakona koji uređuje prekršaje i kako se vrlo rijetko događa da čelnik tijela bude izuzet od odgovornosti.
Odbor jednoglasno (8 glasova „ZA“), podupire donošenje ovoga Zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Peđu Grbina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Peđa Grbin