Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 4. sjednici održanoj 24. siječnja 2012. godine raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o sprječavanju sukoba interesa, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom pod brojem: 023-03/12-01/08 od 19. siječnja 2012. godine.
Odbor je Konačni prijedlog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 57. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju, predstavnik predlagatelja istaknuo je da se izmjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa predlažu iz razloga usklađivanja sa Zakonom o sustavu državne uprave, Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika te Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o državnim službenicima. Također, naglasio je da se u cilju razloga zaštite interesa Republike Hrvatske i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u upravljanju trgovačkim društvima u kojima Republika Hrvatska odnosno spomenute jedinice imaju dionice ili udjele u vlasništvu, predlaže da članove upravnih tijela i nadzornih odbora trgovačkih društava Vlada predlaže glavnoj skupštini odnosno skupštini društva bez javnog natječaja.
U raspravi, većina članova Odbora podržala je predloženu izmjenu Zakona naglašavajući da je cilj izmjena preuzimanje odgovornosti Vlade Republike Hrvatske za upravljanje državnom imovinom, jer predloženom izmjenom Vlada prihvaća odgovornost kako za imenovanje članova uprava i nadzornih odbora tako i za njihov rad.
Manjina članova Odbora usprotivila se predloženoj izmjeni Zakona smatrajući da je jedna od mjera Akcijskog plana za borbu protiv korupcije bila imenovanje članova upravnih tijela i nadzornih odbora u trgovačkim društvima na temelju javnog natječaja, a da bi edukacija za članove spomenutih tijela mogla, nakon ove izmjene zakona, postati nepotrebna. U vezi s tim naglašeno je kako provedba natječaja nije jamstvo objektivnih kriterija prigodom spomenutih imenovanja, jer način izbora članova upravnih tijela i nadzornih odbora ne određuje način njihova postupanja nakon imenovanja. U skladu s rečenim, istaknuto je da je samo imenovanje tehničko pitanje, dok je suštinsko pitanje sposobnost upravljanja tim društvima za koje je Vlada Republike Hrvatske odgovorna već sada.
Također, u raspravi se postavilo pitanje na koji će način biti utvrđeni uvjeti koje je propisivala Uredba o načinu provedbe javnog natječaja i uvjetima za članove nadzornih odnosno upravnih odbora trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima dionice ili udjele, a koja se predloženom izmjenom stavlja izvan snage. U vezi s tim, naglašeno ovo pitanje može biti riješeno putem nove uredbe odnosno striktnog pridržavanja objektivnih kriterija u cilju sprječavanja mogućeg sukoba interesa.
Nakon rasprave, Odbor je većinom glasova (5 glasova „ZA“ i 3 glasa „PROTIV“) predložio Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA ZAKONA O SPRJEČAVANJU SUKOBA INTERESA
u tekstu u kojem ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio zastupnika Josipa Leku, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Josip Leko