Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 47. sjednici održanoj 20. travnja 2010. godine, na temelju svoje nadležnosti iz članka 57. stavka 1. podstavka 4. Poslovnika Hrvatskoga sabora kojim je propisano da u postupku promjene Ustava Republike Hrvatske Odbor priprema prijedloge odgovarajućih akata, proveo je raspravu o Prijedlogu odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske.
Uvodno, predsjednik Odbora, Vladimir Šeks, podsjetio je članove Odbora na dosadašnji tijek ustavnih promjena te istaknuo da je 1. listopada 2009. godine Vlada Republike Hrvatske podnijela Prijedlog odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske, s Prijedlogom nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske koji je Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora raspravio na 38. sjednici 13. listopada 2009. godine te Hrvatskom saboru većinom glasova predložio da prihvati Odluku o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske, s Prijedlogom nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske koji je podnijela Vlada Republike Hrvatske.
Rasprava o rečenom Prijedlogu odluke na sjednici Hrvatskoga sabora zaključena je 14. listopada 2009. godine, ali se o njemu nije glasovalo, jer je dogovoreno da se s postupkom zastane dok se u dnevni red sjednice Hrvatskoga sabora ne uvrsti najavljeni Prijedlog Odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske, s Prijedlogom nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske koje je podnijela skupina (52) zastupnika u Hrvatskom saboru. Prijedlog odluke skupine zastupnika Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora raspravio je na 39. sjednici 20. listopada 2009. godine te jednoglasno prihvatio zaključak da se prihvaća Prijedlog pedeset dva zastupnika u Hrvatskom saboru da se pristupi promjeni Ustava Republike Hrvatske.
Nakon rasprave o Prijedlogu odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske, s Prijedlogom nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske koje je podnijela skupina (52) zastupnika u Hrvatskom saboru na sjednici Hrvatskoga sabora 22. listopada 2009. godine, Sabor nije glasovao o Prijedlozima odluka, već je utvrđeno da će se ustrojiti paritetna radna skupina. Rečena radna skupina u sastavu: Vladimir Šeks (HDZ), Josip Leko (SDP), Ana Lovrin (HDZ), Emil Tomljanović (HDZ), Ingrid Antičević Marinović (SDP), Goran Beus Richembergh (HNS), Neven Mimica (SDP), Stanko Grčić (HSS), Milorad Pupovac (SDSS) i Marin Brkarić (IDS) nastojala je pronaći zajednička rješenja i formulirati zajednički, usuglašeni Prijedlog nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske uzimajući u obzir Prijedlog Vlade Republike Hrvatske i Prijedlog skupine zastupnika kao ovlaštenih predlagatelja.
Paritetna radna skupina je, na sedam sastanaka te konzultacijama između pojedinih članova radne skupine o određenim tematskim cjelinama vezanim za promjenu Ustava, postigla suglasje glede utvrđivanja zajedničkog Prijedloga nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske u vezi glave I. (Izvorišne osnove), članka 7. (oružane snage), članka 9. (Europski uhidbeni nalog), novog članka 27.a (Javno bilježništvo), članka 31. (nezastarijevanje kaznenih djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz procesa pretvorbe i privatizacije), članka 53. (Hrvatska narodna banka), članka 82. (potrebna većina za odluku o prelasku ili djelovanju oružanih snaga preko granica Republike Hrvatske), članka 90. (donošenje državnog proračuna), članka 123. (Državno sudbeno vijeće), članka 124. (Državno odvjetništvo i Državnoodvjetničko vijeće), članka 125. (Odluka o izboru sudaca Ustavnog suda RH), članka 132. (pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu) te nove Glave VII. A (članci 141.a. – 141.d. – Europska unija).
Na posljednjem sastanku paritetne radne skupine, održanom 15. veljače 2010. godine, zaključeno je da nije postignuto suglasje u vezi članka 15. (dopunsko pravo glasa nacionalnih manjina), članka 45. (ostvarivanje biračkog prava hrvatskih državljana bez prebivališta u Republici Hrvatskoj), članka 65. (obvezatnost općeg obrazovanja) te članaka 86. i 141. Ustava Republike Hrvatske (referendum) te je predloženo da se podnositeljima Prijedloga odluka o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske (Vladi Republike Hrvatske i predstavnicima skupine zastupnika u Hrvatskom saboru) uputi materijal sa cjelokupne rasprave u radnoj skupini i stajalištima radne skupine.
Nadalje, predsjednik Odbora izvijestio je članove Odbora da se, s obzirom da radna skupina nije uspjela utvrditi zajednički Prijedlog nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske, a u cilju nužne prilagodbe ustavnopravnog, gospodarskog i administrativnog sustava Republike Hrvatske za potrebe pristupanja i članstva u Europskoj uniji, predlaže pristupanje promjeni Ustava Republike Hrvatske u dijelu koji se odnosi na članak 9. stavak 2. (Europski uhidbeni nalog), članak 53. (Hrvatska narodna banka), uvođenje novoga članka 53.a u Ustav Republike Hrvatske (Državni ured za reviziju), članak 5. stavak 2., članak 117. stavak 3. i 118. stavak 1. (izvori prava), članak 120. (sudačka dužnost), članak 121. stavak 3. (sudački imunitet), članak 122. stavak 2. (trajnost sudačke dužnosti), članak 123. (Državno sudbeno vijeće), članak 124. (Državno odvjetništvo i Državnoodvjetničko vijeće), članak 132. (pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu), članke 141. i 86. (referendum) te uvođenje nove Glave VII.A „EUROPSKA UNIJA“ u Ustav Republike Hrvatske sa člancima i naslovima iznad njih koji glase: 141.a – Pravna osnova članstva i prijenos ustavnih ovlasti, 141.b – Sudjelovanje u institucijama Europske unije, 141.c – Pravo Europske unije, 141.d – Pravo građana Europske unije.
Također se predlaže dopuna Izvorišnih osnova na način da se, uz navedene nacionalne manjine, dodaju i slijedeće nacionalne manjine: Bošnjaci, Slovenci, Crnogorci, Makedonci, Rusi, Bugari, Poljaci, Romi, Rumunji, Turci, Vlasi i Albanci; dopuna članka 31. Ustava Republike Hrvatske dodavanjem novoga stavka 4. kojim se propisuje nezastarjevanje kaznenih djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz procesa pretvorbe i privatizacije te propisivanje obveze i roka donošenja Ustavnog zakona za provedbu Ustava Republike Hrvatske te stupanja na snagu promjena Ustava.
Prijedlogom odluke se zadužuje Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav da, na temelju i u okviru navedenih izmjena i dopuna te provedene rasprave u Hrvatskom saboru, podnese Hrvatskom saboru Prijedlog za utvrđivanje Nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske.
U raspravi je većina članova Odbora podržala Prijedlog odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske ističući da su u dosadašnjem postupku u cijelosti poštovana načela demokratske procedure te da je postignut visok stupanj suglasnosti glede predloženih promjena
Manjina članova Odbora u raspravi je izrazila protivljenje predloženoj Odluci držeći da promjene Ustava Republike Hrvatske trebaju obuhvatiti i način ostvarivanja biračkog prava hrvatskih državljana bez prebivališta u Republici Hrvatskoj te obvezatnost općeg obrazovanja.
Nakon rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 3 glasa „PROTIV“) predložio Hrvatskom saboru da donese
Odluku o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja Odbora na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Vladimira Šeksa, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Vladimir Šeks
Izjašnjavanje Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav o amandmanima na Prijedlog odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske
Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora raspravio je na 48. sjednici održanoj 29. travnja 2010. godine amandman na Prijedlog odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske koji su podnijeli Klub zastupnika SDP-a, Klub zastupnika HNS-a, Klub zastupnika IDS-a i zastupnik Silvano Hrelja te amandman koji je podnio zastupnik Dragutin Lesar.
Odbor je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 5 glasova „PROTIV“) djelomično i u izmijenjenom obliku prihvatio amandman Kluba zastupnika SDP-a, Kluba zastupnika HNS-a, Kluba zastupnika IDS-a i zastupnika Slivana Hrelje tako da glasi:
„U Prijedlogu odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske u točki I. iza podtočke 3. dodaju se nove podtočke 4., 5., 6., 7., 8. i 9. koje glase:
„4. Izmjenama i dopunama članka 7. Ustava Republike Hrvatske (oružane snage Republike Hrvatske)
5. Izmjenama i dopunama članka 38. Ustava Republike Hrvatske (pravo na pristup informacijama)
6. Izmjenama i dopunama članka 65. Ustava Republike Hrvatske (obvezatnost i besplatnost obrazovanja)
7. Izmjenama i dopunama članka 90. Ustava Republike Hrvatske (donošenje državnog proračuna)
8. Izmjenama i dopunama članka 92. Ustava Republike Hrvatske (pučki pravobranitelj)
9. Izmjenama i dopunama članka 125. Ustava Republike Hrvatske (izbor sudaca Ustavnog suda Republike Hrvatske).“
Dosadašnja podtočka 4. postaje podtočka 10.„
Obrazloženje:
Odbor nije prihvatio amandman Kluba zastupnika SDP-a, HNS-a, IDS-a i zastupnika Silvana Hrelje u dijelu koji se odnosi na izmjenu članka 45. Ustava Republike Hrvatske (ostvarivanje biračkog prava) držeći da je to pitanje predmet daljnjeg usuglašavanja te predlaže da se to pitanje raspravi u okviru rasprave o Prijedlogu za utvrđivanje Nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske.
Odbor jednoglasno nije prihvatio amandman zastupnika Dragutina Lesara kojim se predlaže da Hrvatski sabor o prijedlogu za promjenu Ustava Republike Hrvatske raspiše referendum sukladno članku 86. Ustava Republike Hrvatske.
Obrazloženje:
Odbor smatra da raspisivanje referenduma o prijedlogu za promjenu Ustava Republike Hrvatske nije potrebno, jer o predloženoj promjeni Ustava Republike Hrvatske postoji visok stupanj suglasnosti.
Odbor je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 5 glasova „PROTIV“) prihvatio i sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav će, prigodom rasprave o Prijedlogu za utvrđivanje Nacrta promjene Ustava Republike Hrvatske, raspraviti sve prijedloge u vezi članka 45. Ustava Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Vladimira Šeksa, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Vladimir Šeks
Tekst Prijedloga odluke