Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 54. sjednici, održanoj 11. svibnja 2023., objedinjeno je raspravljao o Izvješću o provedbi Plana protuminskog djelovanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2022. godinu (dalje u tekstu: Izvješće za 2022. godinu) i Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o protuminskom djelovanju, drugo čitanje, P.Z. br. 448, koja je predsjedniku Hrvatskoga sabora uputila Vlada Republike Hrvatske aktima od 4. svibnja 2023.
Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je Izvješće za 2022. godinu i Konačni prijedlog zakona razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik podnositelja, državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova, istaknuo da je na kraju 2022. godine površina minski sumnjivog područja (MSP) Republike Hrvatske iznosila 149,7 km2, prostirala se unutar 28 jedinica lokalne samouprave i u šest županija, a MSP je bio obilježen sa 6.255 oznaka minske opasnosti.
Kao rezultat izvršenih poslova razminiranja te općeg, dopunskog općeg i tehničkog izvida u 2022. godini iz MSP-a je isključeno 55,2 km2.
Za poslove protuminskog djelovanja u 2022. godini utrošeno je 51.129.502,32 eura, a nastavljen je uspješan trend u pogledu osiguranja sredstava za razminiranje iz fondova Europske unije, koja čine 30% ukupno utrošenih financijskih sredstava.
Financijska sredstva s pozicije naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma (OKFŠ), osigurana od strane Ministarstva poljoprivrede, realizirana su u cijelosti.
Prilikom obavljanja poslova razminiranja na područjima za koja je u 2022. godini izdana potvrda o isključenju razminiranog područja i/ili građevine iz MSP-a, pronađeno je i uništeno 1.123 komada MES-a i 2.400 komada neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS).
Osim poslova razminiranja, u 2022. godini provodile su se i sve ostale aktivnosti sustava protuminskog djelovanja: opći, dopunski opći i tehnički izvid u cilju smanjenja MSP-a te prikupljanja pokazatelja minske zagađenosti, aktivnosti obilježavanja, odnosno održavanja sustava obilježenosti MSP-a oznakama minske opasnosti, informiranje i edukacija stanovništva o opasnostima od eksplozivnih ostataka rata kroz 193 aktivnosti kojima su obuhvaćene 11.473 osobe na području pet županija te inspekcijski nadzor s ciljem osiguravanja sigurnog rada pirotehničara i postizanja kvalitete poslova razminiranja
Nastavno je naglasio da Oružane snage Republike Hrvatske ne mogu isključivo vlastitim snagama razminirati MSP na vojnim lokacijama i/ili građevinama do 1. ožujka 2026. Slijedom toga, na temelju zahtjeva Ministarstva obrane Republike Hrvatske (MORH), MUP i MORH su pristupili zajedničkom rješavanju minske situacije za područje vojnog poligona „Eugen Kvaternik“ Slunj, te je proveden zajednički opći izvid – analiza MSP-a, temeljem kojeg je početni MSP na području vojnog poligona smanjen za 9,2 km2.
Podsjetio je prisutne da se u 2022. godini dogodio jedan minski incident na području Ličko-senjske županije, u kojem je za vrijeme izvođenja radova razminiranja pomoćni djelatnik tvrtke za razminiranje zadobio lakše tjelesne ozljede.
Zaključno je istaknuo da su krajem 2022. godine završeni poslovi uklanjanja cjelokupnog MSP-a u Požeško-slavonskoj županiji te se Požeško-slavonska županija više ne nalazi na popisu minski zagađenih županija.
Predstavnik podnositelja, državni tajnik u Ministarstvu obrane, je nastavno istaknuo da je u 2022. godini na vojnim lokacijama i/ili građevinama razminirano 488.200 m2. Realizacija u odnosu na planirano veća je za 85.700 m2, s obzirom na povoljne vremenske uvjete za provedbu radova razminiranja. Pri tome je pronađeno, uklonjeno i uništeno devet komada protupješačkih mina, jedna protuoklopna mina i 711 komada raznog NUS-a. Ukupni trošak nastao provedbom razminiranja u 2022. g. za MORH je iznosio 4.966.507,90 kuna, a odnosio se na trošak goriva, maziva, prehrane i naknade za rad na terenu.
Naglasio je da su radovi razminiranja vojnih lokacija i građevina provedeni na uspješan i učinkovit način bez izvanrednih događaja, što ponajprije upućuje na dobru obučenost i dosljednu primjenu propisanih procedura i standarda humanitarnog razminiranja.
Zaključno je naveo da je najvažnije pitanje rješenje MSP-a na području vojnog poligona „Eugen Kvaternik“ u Slunju, što će se rješavati u suradnji s MUP-om, dok bi MSP na ostalim vojnim lokacijama i/ili građevinama razminirala inženjerijska postrojba OS RH.
U raspravi je podržano Izvješće za 2022. godinu i cilj da Republika Hrvatska u cijelosti bude razminira do 1. ožujka 2026., a s time u vezi i sve prilagodbe zakonskog okvira koje će tome pridonijeti.
Nakon rasprave, jednoglasno, s 10 glasova „ZA“, Odbor predlaže Hrvatskome saboru da prihvati
IZVJEŠĆE O PROVEDBI PLANA PROTUMINSKOG DJELOVANJA I UTROŠENIM FINANCIJSKIM SREDSTVIMA ZA 2022. GODINU.
Sukladno članku 247. stavku 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor je jednoglasno, s 8 glasova „ZA“, donio sljedeći
ZAKLJUČAK:
Predlaže se Hrvatskome saboru da donese odluku o provedbi objedinjene rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o protuminskom djelovanju, drugo čitanje, P.Z. br. 448 i Izvješću o provedbi Plana protuminskog djelovanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2022. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Mario Kapulica, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Siniša Hajdaš Dončić