Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 55. sjednici, održanoj 29 travnja 2015.godine, raspravljao je o Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana, prvo čitanje, P.Z. br. 834., koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. ožujka 2015. godine.
Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju, predstavnica predlagatelja istaknula je se ovim Prijedlogom zakona omogućuje hrvatskim državljanima posjedovanje dviju putnih isprava iste vrste, a poglavito se to odnosi na poslovne ljude, budući je kroz primjenu postojećeg zakona uočeno da je za ulazak u pojedine države za koje je potrebna viza, uz zahtjev za izdavanje vize trebalo priložiti i putovnicu, a postupak izdavanja je trajao i više tjedana čime je osoba bila onemogućena putovati u tom razdoblju u inozemstvo.
Druga novina se odnosi se na izdavanje putne isprave maloljetnicima, gdje je propisano da oba roditelja moraju zajednički podnijet zahtjev za izdavanje putne isprave djeteta. Predviđena je i iznimka od obveze zajedničkog podnošenja zahtjeva, ako jedan od roditelja predaje zahtjev, a istovremeno daje izjavu da će drugi roditelj osobno preuzeti putnu ispravu ili će ispravu preuzeti roditelj koji je podnio zahtjev uz ovjerenu pisanu suglasnost drugog roditelja.
Također su izmijenjene i odredbe vezane za nadležnost diplomatskih misija i konzularnih ureda RH u inozemstvu za izdavanje putovnice hrvatskim državljanima koji se zateknu u inozemstvu, a nemaju reguliran boravak u inozemstvu, na način da se može izdati putovnica svakom hrvatskom državljaninu koji se zatekne u inozemstvu, a ista mu je iz nekog razloga potrebna.
Ujedno je i pojednostavljen postupak u slučaju nestanka putne isprave.
U raspravi koja je uslijedila, vezano za članak 9. Prijedloga zakona koji se odnosi na izdavanje putnih isprava maloljetnim osobama, istaknuta je primjedba da se predloženim rješenjem otežava postupak podnošenja zahtjeva za izdavanje putnih isprava maloljetnim osobama budući oba roditelja moraju biti nazočna prilikom predaje zahtjeva te je predloženo da se do drugog čitanja pokuša iznaći jednostavnije rješenje.
Također je ukazano da se pri predlaganju ovakvog rješenja trebalo prethodno utvrditi u kolikom broju slučajeva je došlo do zlouporabe postojećeg rješenja od strane roditelja koji je podnio zahtjev za izdavanje putne isprave, jer se vjerojatno radi o malom broju slučajeva, a predloženo rješenje komplicira postupak za velik broj roditelja.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno, s 9 glasova „ZA“, odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese slijedeće
Z A K LJ U Č K E
1. Prihvaća se Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Igor Dragovan, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof. dr. sc. Miroslav Tuđman