Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Programskom i financijskom izvješću Hrvatskog olimpijskog odbora za 2014. godinu

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 9. sjednici održanoj 16. ožujka 2017. godine, raspravljao je o Programskom i financijskom izvješću Hrvatskog olimpijskog odbora za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. siječnja 2017. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
 
Predstavnica predlagatelja istaknula je kako je teško braniti Izvješće za 2014. godinu (koje je na vrijeme podneseno) 2017. godine kada se već priprema za olimpijske igre u Južnoj Koreji 2018. te u Tokiju 2020.  godine.

Zbog nesigurnosti u dotoku sredstava i dinamike u izvršenju plana, 2014. godina bila je zahtjevna za Hrvatski olimpijski odbor. Unatoč tome, 2014. godine hrvatski sportaši su na svjetskim i europskim prvenstvima i kupovima osvojili 306 medalja od čega su sportašice osvojile 115 medalja). Zimske olimpijske igre u Sočiju obilježene su olimpijskom medaljom Ivice Kostelića.
 
Hrvatski olimpijski odbor je na prijedlog Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta u lipnju 2014. pripremio nacrt prijedlog Nacionalnog programa sporta 2014.-2022. Međutim država još nije donijela strateški plan Republike Hrvatske za sport. Mnogi nesporazumi i nesavršenosti proizlaze iz nepostojanja strateškog dokumenta.

Komisija za žene u sportu (2017. godine preimenovana u Komisiju za ravnopravnost spolova u sportu) održala je 2014. godine sjednice posvećene upravljanju u sportu, koordinatoricama za žene u sportu, realizaciji Nacionalne politike za ravnopravnost spolova, rodnoj ravnopravnosti među trenerima i drugim temama.
 
Nacionalna politika za ravnopravnost spolova sadrži čitav odjeljak posvećen sportu. Primjerice sadrži mjere unaprjeđenja položaja žena u športu povećanjem udjela žena u upravljačkim strukturama športskih saveza i drugih športskih organizacija sukladno, unaprjeđenjem modela za praćenje statističkih podataka o položaju žena u športu, osiguravanjem jednake dostupnosti sportske infrastrukture sportašicama, kako u vremenu korištenja tako i u kvaliteti, te dostupnost stručnog usavršavanja, osposobljavanja i zapošljavanja u športu. Nadalje, predviđa se edukacija sportaša i sportašica, a sankcioniranje počinitelja kako bi se sport se učinio sigurnim za žene i djevojke od svih oblika nasilja uključujući seksualno nasilje.

U raspravi je predsjednik Odbora ukazao na nedostatak statističkih podataka o ženama u sportu. Također je istaknuo Agendu 2020 Međunarodnog olimpijskog odbora koja preporuča postizanje 50 postotne zastupljenosti oba spola prilikom sudjelovanja na olimpijskim igrama. Nadalje, iskazana je zabrinutost zbog nemogućnosti korištenja sportske infrastrukture na jednak način za sportaše i za sportašice. Naime, sportaši treniraju na daleko kvalitetnijoj infrastrukturi nego sportašice.

U raspravi je naveden primjer kada je ženska ekipa bila primorana predati utakmicu budući da je teren na kojem sportašice treniraju bio potopljen, dok se teren A čuvao za (muške) sportaše.
Najviše je žena u sudačkim poslovima jer je to vrlo sistematičan posao koji uključuje obuku, dobivanje licenci, polaganje ispita, određen broj suđenja. Trenerica također ima veći broj, međutim čim se približi seniorskoj razini sportaše preuzimaju muški treneri.

Predstavnica Ureda za ravnopravnost spolova istaknula je izvrsnu suradnju Ureda s Komisijom za ravnopravnost spolova u sportu. Primjerice, Ured je organizirao i financirao prijevod i tisak Preporuke Vijeća Europe o rodno osviještenoj politici u sportu, namijenjenih distribuciji koordinatoricama za zaštitu žena u sportu s ciljem osvješćivanja, educiranja, te senzibiliziranja stručne i zainteresirane javnosti za pitanje rodne ravnopravnosti, te zaštite žena u području sporta. Posebno je važna suradnja na izradi novog nacionalnog strateškog dokumenta o sportu.

Predsjednik Odbora najavio je organizaciju tematske sjednice posvećene položaju žena u sportu.
Nakon dostavljenog Mišljenja Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće Odbor je većinom glasova (8 glasova „za“, 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći:

Zaključak

1. Prima se na znanje Programsko i financijsko izvješće Hrvatskog olimpijskog odbora za 2014. godinu.

Za izvjestitelje na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Ivana Vilibora Sinčića, predsjednika Odbora te Irenu Petrijevčanin Vuksanović, potpredsjednicu Odbora.


Predsjednik Odbora
Ivan Vilibor Sinčić