Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 42. sjednici održanoj 14. svibnja 2014. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o zaštiti na radu, P.Z.E. br.607, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. travnja 2014. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Odboru su dostavili pisane primjedbe na navedeni akt: Ured Pravobraniteljice za djecu, Udruga diplomiranih studenata Visoke škole za sigurnost, ALUMNI, Nezavisni Hrvatski sindikati, Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Matica hrvatskih sindikata i Hrvatska udruga radničkih sindikata.
U uvodnome izlaganju predstavnik predlagatelja obrazložio je razlike između Prijedloga zakona u odnosu na Konačni prijedlog zakona. Pritom je istaknuo da je svrha predloženog Zakona smanjenje broja ozljeda na radu i profesionalnih bolesti, te unaprjeđenje sigurnosti i zaštite zdravlja radnika, kao i sprječavanje ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i drugih bolesti u vezi s radom. Donošenje novog zakona pridonijet će smanjenju broja provedbenih propisa, te jednostavnijoj primjeni Zakona, koja je do sada zbog višestrukih izmjena zakona i velikog broja pravilnika bila znatno otežana, što je dovelo do pravne nesigurnosti na području zaštite na radu.
U raspravi su iznijeta mišljenja, primjedbe i prijedlozi, kako slijedi:
- Dio članova Odbora priklanja se zajedničkom stajalištu kojeg su Odboru dostavili: Nezavisni Hrvatski sindikati, Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Matica hrvatskih sindikata i Hrvatska udruga radničkih sindikata, a odnosi se na čl.101.st. 7. predloženog Zakona po kojemu bi trebalo izabranim ili imenovanim povjerenicima radnika za zaštitu na radu omogućiti da obnašaju tu dužnost do isteka mandata, budući da su se redovni izbori proveli neposredno prije donošenja ovoga Zakona.
- Dio članova Odbora smatra da predlagatelj nije postupio sukladno čl.191. st.3. Poslovnika Hrvatskoga, a koji se odnosi na obrazloženje Konačnog prijedloga zakona.
- Podijeljena su mišljenja oko predložene apsolutne zabrane alkoholnih pića na mjestu rada, naime dio članova Odbora ne podržava predloženo rješenje o apsolutnoj zabrani alkohola, ne samo zbog različite regulacije konzumacije alkohola u Zakonou o sigurnosti prometa na cestama, već zbog toga jer predlagatelj nije napravio analizu stanja, te potkrijepio podacima o broju i vrsti ozljeda na radu uzrokovanim pod utjecajem alkohola.
U raspravi je predlagatelj pojasnio kako će se stres na radu i , tz. mobbing na radnom mjestu, regulirati na cjelovit način donošenjem posebnog Zakona, a pitanja koja se odnose na medicinu rada regulirat će se Zakom o zdravstvenoj zaštiti.Također, predlagatelj je članovima Odbora otklonio nedoumice koje se odnose na pitanja arbitražnnog rješavanja sporova, nepružanja pomoći i andragoške osposobljenosti.
Na kraju rasprave predlagatelj je obrazložio razloge zbog kojih nisu prihvaćene primjedbe nekih predstavnika zainteresirane javnosti.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 „za“ i 1 „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o zaštiti na radu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Silvana Hrelju.
Predsjednik Odbora
Silvano Hrelja