Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 40. sjednici održanoj 3. srpnja 2023. godine, raspravljao je Prijedlog zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama, P.Z. br. 527, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. lipnja 2023. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl. 83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da plaće zaposlenih u državnoj službi i javnim službama u Republici Hrvatskoj nisu regulirane jedinstvenim zakonom. Radi se o ukupno 258.361 službenika i namještenika od kojih 184.990 u javnim službama i 73.371 u državnoj službi. Reforma sustava plaća je predviđena Nacionalnim planom oporavka i otpornosti 2021.-2026. Cilj navedene investicije je unaprijediti sustav plaća u državnoj službi i javnim službama s obzirom da su u proteklih 20-ak godina uočeni određeni nedostaci sadašnjeg sustava plaća kao što su, na primjer, nejednake plaće za ista radna mjesta, nepostojanje utjecaja ocjene učinkovitosti rada na plaću službenika i namještenika, nepostojanje sustava nagrađivanja za službenike i namještenike koji ostvare iznimne rezultate značajne za rad državnog tijela odnosno javne službe u kojoj rade, nepostojanje koordinacije i nadzora nad sustavom plaća sa središnje razine, pravna nesigurnost pri obračunu plaća zbog postojanja više od 560 dodataka na plaću koje prate i razna tumačenja vezana uz njihov obračun kao i preveliki broj propisa (oko 300 propisa) kojima se uređuje sustav plaća.
Ovim Zakonom predlaže se na jedinstven način urediti sustav plaća u državnoj službi i javnim službama koji se temelji na načelu jednakosti plaća (jednaka plaća za jednak rad odnosno rad jednake vrijednosti). Zakonom se definira okvir za uređenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama, a naknadnim donošenjem podzakonskih akata provest će se vrednovanje radnih mjesta prema kriterijima utvrđenim ovim Zakonom i njihovo svrstavanje u određeni platni razred, utvrdit će se novi nazivi radnih mjesta i pripadajući koeficijenti za obračun plaće te će se definirati postupak ocjenjivanja i nagrađivanja službenika i namještenika.
Stoga će ovaj Zakon - zajedno s podzakonskim aktima koji će se donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona - činiti sveobuhvatni pravni okvir za reformu sustava plaća u državnoj službi i javnim službama.
Cilj Zakona je osigurati jednakost plaća na istim radnim mjestima (jednaka plaća za jednak rad odnosno rad jednake vrijednosti), provest će se vrednovanje radnih mjesta pomoću unaprijed definiranih kriterija i na temelju toga će se utvrditi koeficijenti za obračun plaća za radna mjesta, ista ili istovrsna radna mjesta.
Za svaki platni razred će biti utvrđen raspon koeficijenata, uvest će se jedinstvena platna ljestvica radi veće jednoobraznosti i standardizacije radnih mjesta, službenicima i namještenicima će se omogućiti promicanje u plaći na istom radnom mjestu, a visina plaće ovisit će o učinkovitosti rada (stjecanje prava na dodatke na plaću u ovisnosti od ocjene učinkovitosti rada u prethodnom razdoblju, te će se uvesti nadzor i praćenje nad sustavom plaća osnivanjem jedinstvenog, međuresornog tijela za nadzor i praćenje sustava plaća.
U raspravi je većina članova Odbora podržala donošenje ovoga Zakona, posebice načelo jednake plaće za jednak rad.
Također, dio članova Odbora podržava sustav nagrađivanja službenika kao i predloženo rješenje da ocjenjivanje rada utječe na visinu plaće.
Nadalje, podržano je uvođenje centraliziranog sustava zapošljavanja kao i obveza potpisivanja izjave o nepostojanju sukoba interesa što će pridonijeti transparentnosti i suzbijanju korupcije. U raspravi je pojašnjeno da su policijski službenici jedini izdvojeni s dodatkom jer ga imaju zbog brojnosti i od početka neovisnosti Republike Hrvatske. Također iznijeto je mišljenje po kojemu početni koeficijent treba biti 1,00.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (4 za i 3 suzdržana) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak
Prihvaća se Prijedlog zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama, P.Z. br. 527
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Željka Pavića.
PREDSJEDNIK ODBORA
Željko Pavić