Odbor za rad i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 1. sjednici održanoj 24. siječnja 2012. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 20, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19.siječnja 2012. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnome izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da će predloženim Zakonom saborski zastupnici, suci Ustavnog suda Republike Hrvatske i glavni državni revizor ostvarivati pravo na mirovinu nakon prestanka obnašanja dužnosti prema općem propisu o mirovinskom osiguranju, odnosno sukladno Zakonu o mirovinskom osiguranju, kao i svi drugi osiguranici mirovinskog osiguranja.
Do sada su saborski zastupnici, suci Ustavnog suda, glavni državni revizor i članovi Vlade Republike Hrvatske ostvarivali pravo na zastupničku mirovinu prema Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskome saboru, i to po znatno povoljnijim uvjetima u odnosu na opći mirovinski sustav koji se temelji na uplaćenim doprinosima i navršenom mirovinskom stažu.
U raspravi je naglašeno da unatoč malom broju korisnika povlaštenih zastupničkih mirovina koje su već prethodno smanjenje,još uvijek su te mirovine najviše( prosječna mirovina saborskih zastupnika iznosi cca.8.900 kn, dok je visina prosječne mirovine 2.365 kn).
Ovaj nesrazmjer sa ostalim umirovljenicima potrebno je otkloniti, i to na način da sukladno uplaćenim doprinosima i navršenom mirovinskom stažu budu svi gore navedeni izjednačeni po uvjetima i visini ostvarene mirovine sa svim ostalim osiguranicima.
U raspravi je ukazano da je i dalje nepovoljan odnos broja korisnika mirovina i osiguranika je 1:1,23, da prosječna mirovina po općem mirovinskom propisu iznosi 2.151 kn, te da je sustav mirovinskog osiguranja prenapregnut. Obzirom da se za isplatu mirovina uz 19 milijardi kuna prikupljenih iz doprinosa iz plaća iz proračuna mora osigurati dodatnih 17 milijardi kuna godišnje.
Većina članova Odbora podupire donošenje ovoga Zakona, unatoč činjenici da provođenje ovoga Zakona neće dovesti do značajnih ušteda u državnom proračunu, ali će ukloniti neusklađenost i nepravdu u mirovinskom sustavu, te uspostaviti načela pravednosti, ravnopravnosti i jednakosti u sustav mirovinskog osiguranja, što je Vlada u svojem Programu za mandatno razdoblje 2011.– 2015. i obećala.
Dio članova Odbora protivi se donošenju ovoga Zakona po hitnom postupku, pritom drže da je predlagatelj trebao istodobno predložiti i ukidanje povlaštenih mirovina za ostale brojnije kategorije dužnosnika.
Predstavnik predlagatelja, Ministar rada i mirovinskog sustava upoznao je Odbor da resorno ministarstvo priprema izmjene Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika kojim će se drugim dužnosnicima ukinuti povlaštene mirovine.Također, resorno ministarstvo planira izmjene i drugih zakona kojima su regulirana prava iz mirovinskog sustava i rada (primjerice:mogućnost povratka na radno mjesto dužnosnika nakon isteka mandata).
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (8 za ) i (2 suzdržana) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama Zakona o pravima i dužnostima zastupnika
u Hrvatskom saboru
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Silvana Hrelju.
Predsjednik Odbora
Silvano Hrelja