Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, na četrnaestoj sjednici održanoj 24. siječnja 2018. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o komunalnom gospodarstvu, prvo čitanje, P.Z. br. 264 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. prosinca 2017. godine.
Na temelju članka 93. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo raspravio je navedeni akt kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja pojasnio je kako je važeći Zakon o komunalnom gospodarstvu više puta mijenjan drugim zakonima te su određeni poslovi prestali biti komunalna djelatnost u smislu Zakona o komunalnom gospodarstvu, a neka pitanja vezana uz komunalnu infrastrukturu uređena su paralelno i tim zakonima, te je stoga bilo potrebno sublimirati i uskladiti Zakon o komunalnom gospodarstvu sa drugim zakonima.
Predloženim zakonom uređuju se načela na kojima počiva komunalno gospodarstvo, vrste, organizacijski oblici, obavljanje i financiranje komunalnih djelatnosti, građenje i imovinskopravni status komunalne infrastrukture, komunalni red te komunalni doprinos i komunalna naknada kao najvažniji izvori financiranja komunalne infrastrukture. S obzirom da se odustalo od uvođenja poreza na nekretnine kojim bi se direktno utjecalo na komunalnu naknadu kao prihod jedinica lokalne samouprave, trebalo je vratiti komunalnu naknadu.
Predstavnik predlagatelja naglasio je kako će se predloženim Zakonom osigurati učinkovito obavljanje komunalnih djelatnosti, pružanje komunalnih usluga te financiranje komunalne infrastrukture kao cjelovitog sustava, osigurat će se normativni uvjeti za poboljšanje provedbe komunalnog reda na području jedinica lokalne samouprave.
Donošenjem ovog Zakona uspostavlja se sustav komunalnog gospodarstva usklađen za Zakonom o vodama, Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, Zakonom o pogrebničkoj djelatnosti, Zakonom o javnoj nabavi, direktivama EU, te s posebnim zakonima kojima se uređuju pitanja komunalnog gospodarstva.
U kraćoj raspravi postavljeno je pitanje vezano uz korištenje sredstava komunalne naknade, s obzirom da prema važećim propisima jedinice lokalne samouprave sa 10% financiraju izgradnju vodovoda. Predstavnik predlagatelja pojasnio je kako se predlaže da se sredstva komunalne naknade koriste namjenski, isto kao prema važećim propisima te kako se pitanje financiranja izgradnje vodovoda odnosi na Zakon o vodama i Zakon o financiranju vodnog gospodarstva i isto nije predmet ovoga Prijedloga zakona.
Nadalje, postavljeno je pitanje utječe li ovaj Prijedlog zakona na komunalne djelatnosti koje su propisane kao komunalne djelatnosti u drugim resorima (npr. vode, opskrba pitkom vodom, otpad…). Predstavnik predlagatelja obrazložio je kako upravo važeći zakon utječe na navedena područja. Predloženim zakonom ne utječe se na komunalne djelatnosti u drugim resorima i usklađuje se sa europskom pravnom stečevinom.
Na upit uz ovlasti komunalnog redara kako se predlaže ovim Prijedlogom zakona u članku 113. stavku (1) točki 3.; te stavku (3) istoga članka predstavnik predlagatelja je pojasnio kako takve ovlasti komunalni redari i sada imaju, u predloženoj odredbi nema neposrednog ovlaštenja u smislu prisile, komunalni redar nema ovlasti za istragu i optužni prijedlog već samo prijavu u smislu dužnosti komunalnog redara.
Nakon rasprave, Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“, 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg zaključka:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o komunalnom gospodarstvu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednicu Odbora, Bernardu Topolko.
PREDSJEDNICA ODBORA
Bernarda Topolko, univ.spec.oec.