Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, raspravio je na 48. sjednici održanoj 16. rujna 2015. godine Prijedlog odluke o donošenju Prostornog plana Parka prirode Biokovo koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. srpnja 2015. godine.
Sukladno odredbi članka 93. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravu o predloženoj Odluci proveo kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju, predstavnice predlagatelja Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja koje je i nositelj izrade Plana, rečeno je da se Predmetnom Odlukom predlaže donošenje Prostornog plana Parka prirode Biokovo na temelju članka 100. stavka 2. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (Narodne novine, br. 76/2007, 38/2009, 55/2011, 90/2011, 50/2012, 55/2012 i 80/2013), a u vezi s člankom 188. Zakona o prostornom uređenju (Narodne novine, broj 153/2013). U tijeku izrade Nacrta prijedloga Plana održana je prethodna rasprava u lipnju 2013. godine u Makarskoj, a Stručna podloga zaštite prirode, neophodna u postupku izrade i donošenja Plana, dostavljena nadležnim institucijama u svibnju 2012. godine, te su za zaštitu kulturnih dobara korišteni, sustav mjera zaštite i podaci iz važećih prostornih planova, budući da konzervatorska podloga nije izrađena.
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za prostorni razvoj u stručnom je i detaljnom prikazu Plana istaknula da je Park prirode Biokovo proglašen 1981. godine Zakonom o proglašenju planine Biokovo, parkom prirode (Narodne novine, broj 24/81), te precizirala površinu i granice Parka. Smješten na području Splitsko-dalmatinske županije, obuhvaća teritorij s gradovima Makarska i Vrgorac, općinama Brela, Baška Voda, Zadvarje, Šestanovac, Zagvozd, Tučepi i Podgora, te predstavlja jedinstveno područje u Dinarskom planinskom lancu. Uzroci dugogodišnjeg relativnog pada životnog standarda i posljedično smanjenja broja stalnih stanovnika na području Biokova teški su životni uvjeti, posebno loša prometna i druga infrastruktura. Elaborat Plana razgraničava prostor Parka na područje za razvoj i uređenje naselja i prostore izvan naselja. Park je podijeljen na zonu stroge i usmjerene zaštite, te zonu korištenja površine Parka. S obzirom na potencijale za gospodarske aktivnosti, moguće je bavljenje poljoprivredom, trgovinom, obrtništvom, turizmom, sportskim i tradicijskim lovom, rekreacijom i drugim vrstama obrtničkih i proizvodnih djelatnosti.
U raspravi je izraženo zadovoljstvo činjenicom da se pristupilo pripremama za donošenje dokumenta Prostornog plana Parka prirode Biokovo jer je nedostajao u uređenju i korištenju prostora.
Pohvaljena je kvaliteta izrade Plana koji predstavlja osnovnu podlogu očuvanja prirodnih značajki dinarskog krajolika, zaštite preostalih autohtonih kultunih dobara na području Parka prirode, omogućavanja razvoja gospodarskih grana koje je prema Planu moguće razvijati, te će uspješno bavljenje tim djelatnostima rezultirati zadržavanjem stanovništva i razvoju gospodarstva na tom slabo razvijenom prostoru.
Član Odbora je ukazao na nezadovosljstvo stanovnika rubnog dijela Parka prirode Biokovo, iskazano tijekom provođenja javne rasprave, zbog primjera odstupanja od opisnog plana, iako su korištene propisane podloge (topografska karta, digitalne ortofoto karte i katastarski plan), ali su primjećeni otkloni radi kojih podatke ne smatraju istovjetnima. Osnova ove primjedbe stanovništva jest u predloženoj granici Parka prirode koja u nekim dijelovima prolazi kroz naseljeno područje i dijeli ga na dio koji pripada parku prirode, što stanovnici ne prihvaćaju.
Iskazano je i mišljenje da je zaštita dijelova naselja metodološko pitanje, te je dokument s vremenom moguće mijenjati i uskladiti ga potrebama stanovništva, zaštite i razvoja, iz čega proizlazi da je o granicama obuhvata Parka prirode vrlo teško raspravljati, jer u nekim područjima stanovnici priželjkuju uvrštavanje svoga naselja u park prirode, jer im ono donosi pogodnosti, omogućava izgradnju infrastrukture, korištenje prirodnih i kultunih dobara i razvoj turizma.
U raspravi je također predloženo da se ispita mogućnost proširenja poljskih makadamskih pristupnih putova do staja i pojedinačnih zgrada u turističke svrhe i predvidi proširenje puteva kako bi se omogućio pristup vatrogasnim vozilima u slučaju požara.
Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 „za“ i 1 „protiv“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ODLUKE O DONOŠENJU PROSTORNOG PLANA PARKA PRIRODE BIOKOVO
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zdravko Ronko