Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo i Odbora za zaštitu okoliša o Prijedlogu odluke o donošenju Prostornog plana Parka prirode Lonjsko polje

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo i Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravili su na zajedničkoj sjednici održanoj 16. ožujka 2010. godine, Prijedlog odluke o donošenju Prostornog plana Parka prirode Lonjsko polje, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. veljače 2010. godine.

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, na temelju svoje nadležnosti iz članka 83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je Prijedlog odluke kao matično radno tijelo.

Odbor za zaštitu okoliša, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je Prijedlog odluke kao zainteresirano radno tijelo.

Uvodno je ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva istaknula da su Prostornim planom Parka prirode Lonjsko polje određena načela prostornog uređenja i utvrđeni ciljevi prostornog razvoja, organizacija, zaštita, korištenje i namjena ovog prostora. Planom je prostor Parka prirode razgraničen na pet osnovnih zona zaštite te je za svaku definiran zasebni režim gospodarenja, korištenja, razvoja i zaštite. Budući da je riječ o izrazito depopulacijskom području u cilju zadržavanja stanovništva ukazala je i na važnost izgradnje osnovne infrastrukture i gospodarske perspektive otvaranjem mogućnosti rada na ovim prostorima. U tom smislu naglasila je važnost revitalizacije ovog prostora razvojem turizma tradicionalnih obrta i sl.

Prezentacijom Plana od strane koordinatorice Plana iz Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva – Zavoda za prostorno planiranje, dan je detaljni prikaz značajki prostora Parka prirode Lonjsko polje čiji je najveći dio smješten u Sisačko-moslavačkoj županiji, a rubni jugoistočni dio u Brodsko-posavskoj županiji. Ovim Planom, obzirom na namjenu i korištenje prostora, prostor Parka podijeljen je na površine predviđene za razvoj naselja (1,16%) i površine izvan površina za razvoj naselja (oranice, livade, pašnjaci, šume, ostalo poljoprivredno zemljište). Gledano u cijelosti prostor Parka prirode podijeljen je na pet zona zaštite: I. zona posebne zaštite, II. zona tradicionalnog gospodarenja prostorom, III. zona poljoprivrede na okrupnjenim i melioriranim parcelama, IV. zona površine za razvoj naselja i V. zona obalnog područja rijeke Save. Tijekom ove prezentacije uz osvrt na režime gospodarenja, korištenja, razvoja i zaštite ovih zona, dan je i opsežniji prikaz stanja te planiranog razvoja značajnih infrastrukturnih sustava (cestovnog, željezničkog, riječnog prometa) na ovom području te vodnogospodarskog i energetskog sustava.

U raspravi su, uz članove Odbora sudjelovali i predstavnici nekoliko ministarstava, zavoda, državne agencije i javne ustanove koji su bili uključeni u izradu ovoga Plana. Tijekom rasprave podržano je donošenje Plana te ocijenjeno da se njime stvara osnova za zaštitu i korištenje prostora na tradicionalan način. Istaknuto je da je Plan drugi važan strateški dokument upravljanja ovim područjem, uz već doneseni Plan upravljanja. Napomenuto je i da je u tijeku izrada Pravilnika o unutarnjem redu Parka prirode.

Vezano uz uočenu razliku od 568 ha u ukupnoj površini Parka prirode koja je utvrđena digitalnom izmjerom i koja je služila kao osnova za izradu ovog Plana od one proglašene Zakonom o proglašenju Parka prirode „Lonjsko polje“ („Narodne novine“br. 11/90), najavljeno je usuglašavanje ukupne površine izmjenom navedenog Zakona. Ukazano je i na inicijativu Grada Novske za proširenjem granica Parka prirode te predloženo da se navedeno razmotri u sklopu priprema izmjena Zakona o proglašenju Parka prirode „Lonjsko polje“.

U raspravi na Odboru konstatiran je značaj zadržavanja domicilnog stanovništva na prostoru Parka budući da je ono čuvar ovog prostora i tradicionalnog načina života. Ekološki uzgoj stoke korištenjem pašnjaka i livada u zaštićenom području značajna je djelatnost za lokalno stanovništvo. Budući da su županijske Javne ustanove iskazale interes za upravljanje pašnjacima i livadama u vlasništvu države u zaštićenim područjima davanjem navedenih na korištenje lokalnom stanovništvu, naglašena je potreba što skorijeg angažmana nadležnog ministarstva u rješavanju navedenog.

Kao jedna od specifičnosti Parka istaknuta je njegova blizina važnoj infrastrukturi – cestama, željezničkom prometu te je, sa stajališta razvoja turizma na ovom prostoru, ukazano i na značaj uvrštavanja rijeke Save u međunarodni plovni put IV. Klase.
Tijekom rasprave zatražena su dodatna tumačenja vezano uz nedefiniranje roka usklađenja prostornih planova koji važe unutar obuhvata ovog Plana s ovim Planom, moguću supstituciju odnosno povećanje/smanjenje do 10% površine građevinskog područja naselja prostornim planovima uređenja općine/grada, iskazane šumske površine, donošenje odluke o zonama sanitarne zaštite za crpilište Osekovo, opseg izvođenja radova u sklopu povećanja plovnosti rijeke Save i sl.

Nakon provedene rasprave Odbori su jednoglasno (Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo s 10 glasova „za“ i Odbor za zaštitu okoliša s 11 glasova „za“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ODLUKE O DONOŠENJU PROSTORNOG PLANA PARKA PRIRODE LONJSKO POLJE

zajedno sa sljedećim amandmanima:

- na Prijedlog Odluke o donošenju Prostornog plana Parka prirode Lonjsko polje

Amandman I.
U točki I. na kraju rečenice točka se zamjenjuje zarezom i dodaju se riječi: „koji je izradio Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Zavod za prostorno planiranje.“

Obrazloženje:
Predloženom izmjenom tekst Odluke usuglašava se s člankom 101. Zakona o prostornom uređenju i gradnji („Narodne novine“ 76/07 i 38/09).

Amandman II.
U točki III. iza riječi „izvornika,“ riječi: „ovjerenih potpisom predsjednika Hrvatskog sabora i pečatom Hrvatskog sabora,“ brišu se.

Obrazloženje:
Postupanje s izvornikom regulirano je Poslovnikom Hrvatskog sabora (»Narodne novine«, br. 71/00., 129/00., 117/01. 6/02. – pročišćeni tekst, 41/02., 91/03., 58/04. i 39/08. i 86/08.).

- na Odredbe za provođenje Plana

Amandman III.
U članku 2. riječi: „Ovim Planom moraju se usuglasiti“ zamjenjuju se riječima: „“S ovim Planom moraju se uskladiti“.

Obrazloženje:
Dorađuje se izričaj.

Amandman IV.
U članku 3. , podstavku 6. brojke: „107/95, 150/05“ zamjenjuju se brojkama: „153/09“.
U podstavku 10. brojke: „81/89.“ brišu se.

Obrazloženje:
Nomotehnički se usklađuje izričaj.

Amandman V.
U članku 126. stavku 1. riječi: „(nabrojati autohtone vrste)“ brišu se.

Obrazloženje:
Dorađuje se izričaj brisanjem suvišnog dijela teksta.

Amandman VI.
U članku 165. stavku 1. podstavku 2. riječi: „iznosi 20 metara od osi naftovoda“ staviti: „ bez suglasnosti vlasnika cjevovoda iznosi 30 m lijevo i desno od osi cjevovoda.“

U stavku 2. u sva tri podstavka riječi: „(listopad 1999., izrađivač: Protection d.o.o. Umag.) brišu se.

Obrazloženje:
Predloženom izmjenom stavka 1. podstavka 2. navedeni podstavak usklađuje se s člankom 51. Odredbi za provođenje Plana.

Vezano uz predloženu izmjenu stavka 2. napominjemo da su Pravilnik zaštite od požara JU Park prirode Lonjsko polje, Procjena ugroženosti od požara za Park prirode Lonjsko polje te Plan zaštite od požara Parka prirode Lonjsko polje podložni redovitom usklađivanju s novim okolnostima u prostoru kao i potrebama za dopunama uslijed izmjene propisa bilo iz područja zaštite i spašavanja bilo iz područja zaštite od požara. Obzirom da se mogu očekivati izmjene navedenih dokumenata predlažemo brisanje teksta u zagradi.

Amandman VII.
Članak 171. mijenja se i glasi: „Postupci izdavanja lokacijskih dozvola, rješenja o uvjetima građenja, rješenja o izvedenom stanju, rješenja o građenju te postupci izrade prostornih planova započeti do stupanja na snagu ovoga Plana dovršit će se u skladu sa ovim Planom.

Obrazloženje:
Predloženim amandmanom nedvojbeno se prijelaznim i završnim odredbama regulira koji će se postupci započeti do stupanja na snagu ovoga Plana dovršiti u skladu s ovim Planom.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Branko Bačić, dipl.ing.

PREDSJEDNICA ODBORA

Marijana Petir