Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe s objedinjene rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru, P.Z.E. br. 233 i Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima, P.Z.E. br. 234

03.03.2022.

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 32. sjednici održanoj 3. ožujka 2022. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru, P.Z.E. br. 233 i Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima, P.Z.E. br. 234, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktima od 18. veljače 2022. godine.    
Odbor je konačne prijedloge zakona sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela. Odbor je proveo objedinjenu raspravu. 
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja naglasio je da se ovim izmjenama i dopunama u Zakon o sudskom registru implementiraju odredbe Direktive (EU) 2019/1151 o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu upotrebe digitalnih alata i postupaka u pravu društava, kako bi se unaprijedilo  pokretanje i vođenje poslovanja, uz očuvanje pravne sigurnosti, visoke točnosti i pouzdanosti Sudskog registra. Upis podataka i dokumenata i razmjena podataka omogućuje se na daljinu za sve subjekte upisa. Osigurat će se daljnja digitalizacija postupka upisa, lakše osnivanje podružnica te doregistracija trgovačkih društava i podružnica na daljinu. Također, radi zaštite svih osoba i sprječavanja prijevarnog ponašanja ili zlouporaba, nadležna tijela moći će provjeriti je li osobi koja se imenuje direktorom zabranjeno obavljanje dužnosti direktora putem sustava razmjene podataka o diskvalificiranim direktorima sa državama Europskog gospodarskog prostora.
U odnosu na Prijedlog zakona u prvom čitanju, u Konačnom prijedlogu zakona nomotehnički su izmijenjeni pojedini članci, nadopunjen je članak 12. novim stavcima koji omogućuju sastavljanje javnobilježničke isprave u elektroničkom obliku u postupku na daljinu, uz usklađivanje s odredbama izmjena i dopuna Zakona o javnom bilježništvu, te se propisuje da je izvadak iz registra ili upisnika države članice EU ovjerena isprava ako ga je hrvatski javni bilježnik online (e-putem) pribavio iz registra EU ili upisnika države članice EU, tako da se autentičnost može provjeriti na digitalno uobičajeni način, a javni bilježnik je činjenice izdavanja i pribave izvatka potvrdio u skladu sa odredbama članka 80., 81. i 90. Zakona o javnom bilježništvu.
Predstavnik predlagatelja dodatno je obrazložio da se predmetnim izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima uz uobičajeni način osnivanja društva pred javnim bilježnikom uvodi   mogućnost osnivanja društva bez sudjelovanja javnog bilježnika i pravnih savjetnika, putem internetskih stranica sustava sudskog registra, uz korištenje autentifikacijskog sustava  i propisanih obrazaca, s ciljem jednostavnijeg i  bržeg osnivanja trgovačkih društva ili otvaranjem podružnice tog društva u drugoj državi. Olakšati će se osnivanje podružnica na daljinu elektroničkim sredstvima komunikacije, upisi novih podataka i promjene podataka, a radi  zaštite osoba i sprječavanja prijevarnog ponašanja i zlouporaba, nadležna tijela moći će provjeriti da li je osobi koja se imenuje direktorom zabranjeno obavljanje te dužnosti putem evidencije ustrojene pri Ministarstvu pravosuđa i uprave. 
U konačnom prijedlogu zakona izmijenjene su odredbe članaka 1., 2., 3., 4., 5., 7., 8., 9., 12. i 17. na način da su prihvaćeni nomotehnički prijedlozi Odbora za zakonodavstvo. U članku 4. izvršena je promjena stipulacije odredbe radi jasnijeg određenja donošenja diskrecijske odluke ministarstva nadležnog za poslove opće uprave u vezi korištenja riječi „Hrvatska“ i njenih izvedenica u tvrtki društva. U članku 14. brisana je odredba stavka 3. kojom je bilo predviđeno da će se u članku 382. Zakona o trgovačkim društvima dodati novi stavak 7. koji uređuje sudbinu poslovnih knjiga kad se ne provodi likvidacija ili stečaj, iz razloga što odredba članka 382. uređuje postupanje s poslovnim knjigama dioničkog društva, a dioničko društvo osim stečajem i likvidacijom može prestati jedino povodom statusnih promjena (spajanje, pripajanje i podjela), ali u tom slučaju poslovne knjige prelaze u posjed društva sljednika koje ih je dužno čuvati, a ne u arhivu. Preciznije je određeno pozivanje na propise kojima se uređuje ustrojstvo, ovlasti i način rada javnog bilježništva kao javne službe u vezi sastavljanja dokumenata u elektroničkom obliku. Brisan je članak 21., jer bi predmetna izmjena narušila uspostavljeni sustav registarske evidencije članova društva te ugrozila pravnu sigurnost društva s ograničenom odgovornošću, sudionika pravnog posla i sukcesivnih stjecatelja poslovnog udjela. 

Odbor za pravosuđe je jednoglasno sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći zaključak: 
U skladu s člankom 247. st 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora provest će se objedinjena rasprava o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru i o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima. 

Bez rasprave, Odbor za pravosuđe je jednoglasno sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese 

Zakon o izmjenama i dopunama  Zakona o sudskom registru.  

Bez rasprave, Odbor za pravosuđe je jednoglasno sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese 

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima.  


                      
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora


                                                                                              PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                                Mišel Jakšić