Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe s objedinjene rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona, P.Z.E. br. 231 i Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača, P.Z.E. br. 232

03.03.2022.

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 32. sjednici održanoj 3. ožujka 2022. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona, P.Z.E. br. 231 i Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača, P.Z.E. br. 232 koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktima od 18. veljače 2022. godine.    
Odbor je konačne prijedloge zakona sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela. Odbor je proveo objedinjenu raspravu. 
Predstavnik predlagatelja u uvodnom izlaganju naglasio je da se izmjene i dopune Stečajnog zakona i Zakona o stečaju potrošača donose zbog potrebe učinkovitijeg rješenja problema nesolventnosti poslovnih subjekata nastalih uslijed posebnih okolnosti koje je izazvala pandemija bolesti COVID-19, a broj insolventnih poduzetnika na području Europske unije i dalje je u porastu. Unatoč zakonodavnim izmjenama predstečajnog i stečajnog postupka proteklih godina, važeći nesolvencijski sustav još uvijek je opterećen nepotrebnim formalnostima, stečajni postupak traje predugo i često onemogućuje restrukturiranje održivih dužnika. Ovim izmjenama i dopunama Stečajni se zakon usklađuje s Direktivom (EU) 2019/1023 (o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 o restrukturiranju i nesolventnosti) o okvirima za preventivno restrukturiranje, otpustu duga i zabranama, te o mjerama za povećanje učinkovitosti postupaka koji se odnose na restrukturiranje, nesolventnost i otpust duga. 
U odnosu na Prijedlog zakona, Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona pojedine odredbe izmijenjene su jezično i nomotehnički. U članku 7. a Stečajnog zakona dodan je stavak 6. kojom je propisano da će ministarstvo nadležno za poduzetništvo i obrt osigurati uspostavu sustava ranog upozoravanja za subjekte malog gospodarstva, u članku 53. dodana je iznimka od pravila da se stečajni upravitelji brišu s liste nakon navršenih 70 godina života, u članku 54. brisana je alternativna mogućnost kojom je bilo predviđeno da polaganju stručnog ispita za stečajnog upravitelja mogu pristupiti i osobe koje imaju završen poslijediplomski studij iz područja prava ili ekonomije, brisane su odredbe kojima je bilo propisano pravo na naknadu Financijske agencije za uslugu operativnog vođenja i upravljanja informacijskim sustavom e-Dražba, dodan je novi članak 116. kojim se uređuje prijelazno razdoblje u vezi načina upisa stečajnih upravitelja na novu listu stečajnih upravitelja, propisan je rok za prilagodbu sustava Financijske agencije.
Izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača u hrvatsko zakonodavstvo prenosi se Direktiva (EU) 2019/1023. o okvirima za preventivno restrukturiranje, otpustu duga i zabranama te o mjerama za povećanje učinkovitosti postupaka koji se odnose na restrukturiranje, nesolventnost i otpust duga i o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 (Direktiva o restrukturiranju i nesolventnosti). 
U odnosu na Prijedlog zakona, Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača izmijenjen je izričaj odredbe članka12., u istom članku dodan je stavak 2. kojim je propisana iznimka od pravila da će stečajni postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršiti prema odredbama Zakona o stečaju potrošača (NN, broj 100/15. i 67/18.) koji je bio na snazi u vrijeme njihova pokretanja u vezi primjene odredbi članaka 8. i 9. koje će se primjenjivati na sve postupke u kojima nije donesena pravomoćna odluka o razdoblju provjere ponašanja. 

Odbor za pravosuđe je jednoglasno sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći zaključak: 

U skladu s člankom 247. st 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora provest će se objedinjena rasprava o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona i o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača. 


Bez rasprave, Odbor za pravosuđe je jednoglasno sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

                             Zakon o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona  
     

Bez rasprave, Odbor za pravosuđe je jednoglasno sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

                              Zakon o izmjenama i dopunama  Zakona o stečaju potrošača

 
                      
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.

                                                                                                                           PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                                                       Mišel Jakšić