Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade, drugo čitanje, P.Z. br. 101

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 16. sjednici održanoj 19. lipnja  2017. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 25. svibnja 2017. godine. 

Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je primjena Zakona u praksi pokazala da postupci izvlaštenja i dalje traju predugo, stoga se pristupilo izradi izmjena i dopuna Zakona.  Novina koja se predlaže odnosi se na postupak osiguranja dokaza o stanju i vrijednosti nekretnine na način da obveznu usmenu raspravu zamjenjuje obveza korisnika izvlaštenja da već u zahtjevu za osiguranje dokaza predloži tri stalna sudska vještaka odnosno stalna sudska procjenitelja, o kojima se prijašnji vlasnik mora očitovati u zadanom roku, suglasiti se s predloženim ili sam predložiti tri procjenitelja. Javnopravno tijelo koje vodi postupak će bez odgode osiguranje dokaza povjeriti jednom od predloženih procjenitelja i odrediti vrijeme očevida.

Nadalje, uređuje se da je oblik naknade novčana naknada, dok se naknada u obliku zamjenske nekretnine određuje iznimno, produžuje se rok za podnošenje prijedloga za izvlaštenje  s dvije na četiri godine, uređuje se da procjembeni elaborat ne smije biti stariji od dvije godine. Uvođenje privremenog rješenja o izvlaštenju vidi kao temeljnu novinu, kojim  uz uvjet da je naknada utvrđena u postupku osiguranja dokaza o stanju i vrijednosti nekretnine, korisnik izvlaštenja stječe pravo vlasništva nekretnine za koju je podnesen prijedlog za izvlaštenje.

U raspravi su članovi Odbora podržali zakonski prijedlog, na tekst Konačnog prijedloga iznijeli su prijedloge, primjedbe i mišljenja.

U raspravi je istaknuto da je Konačni prijedlog zakona protuustavan i to zbog uvođenja privremenog rješenja o izvlaštenju  kojim Ministarstvo odnosno nadležno tijelo nalaže upis prava vlasništva korisnika izvlaštenja u javnim knjigama nakon što je prijašnjem vlasniku isplaćen iznos naknade utvrđen procjembenim elaboratom. Protiv privremenog rješenja dopušteno je pokretanje upravnog spora, međutim, ako rješenje bude ukinuto, stranka se može naći u složenoj situaciji, jer sud ne može odgoditi izvršenje privremenog rješenja.

Također, istaknuto je da se dodatno komplicira postupak osiguranja dokaza o stanju i vrijednosti nekretnine,  na predloženi način korisnik izvlaštenja dužan je predložiti tri stalna sudska vještaka odnosno sudska procjenitelja, isto tako, pravo je prijašnjeg vlasnika da predloži tri stalna sudska vještaka odnosno procjenitelja, time će postupak procjene nekretnine trajati duže. 
  
Također,  u raspravi je dalje naglašeno da je propisivanje ovlasti tijelima izvršne vlasti za trajno oduzimanje  vlasništva protuustavno, s obzirom da do sada projekti nisu obustavljani iz razloga što prijašnjem vlasniku nije bilo oduzeto vlasništvo.

U završnom obraćanju predstavnik predlagatelja naglašava da je navedeno rješenje u skladu sa preporukom da se omogući balans javnog i privatnog interesa, a ovakvim rješenjem omogućuje se povlačenje sredstava iz fondova EU. Također, osiguranje dokaza dignuto je na višu razinu te se predlaže da svaka strana može predložiti po 3 procjenitelja kako bi se postigla transparentnost.

Privremeno rješenje o izvlaštenju ima određeni rok „važenja“ ali učinke kao i konačno rješenje koje se mora donijeti u roku od 6 mjeseci. Pravo na podizanje upravne tužbe propisano je kao alternativa. Također, bez isplate tržišne naknade nema niti donošenja privremenog rješenja, dok je upis prava vlasništva preduvjet kao bi se moglo aplicirati za sredstva iz EU fondova. Institut privremenog rješenja osim toga postoji već u našem poreznom sustavu

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa šest (6) glasova „za“ , tri (3) glasa „protiv“ i jednim (1) „suzdržanim“ glasom odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

Orsad Miljenić