Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Konačnom prijedlogu kaznenog zakona, drugo čitanje, P.Z.E. br. 866

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 70. sjednici održanoj 11. listopada 2011. razmotrio je Konačni prijedlog kaznenog zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 06. listopada 2011. godine.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio sukladno članku 73. Poslovnika u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom obrazloženju predstavnici predlagatelja podrobno su obrazložili razlike između rješenja sadržanih u Konačnom prijedlogu u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona. Dodatno su obrazložili prijedloge i mišljenja koja predlagatelj nije prihvatio. Tako su najvažnije razlike sadržane u slijedećem: uređen je članak 3. kojim se osigurava načelo primjene blažeg zakona i vremensko važenje kaznenog zakonodavstva, produljen je zastarni rok za najteže kaznena djela, neuplata doprinosa jednako se tretira kao i neisplata plaća, jasno se ograničava odgovornost novinara za sramoćenje, dodana su nova kaznena djela Zloporabe povlaštenih informacija i Zloporabe tržišta kapitala, unesen je zaseban članak o instrumentima usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije, predlaže se kraći rok stupanja na snagu Zakona. Primjedbe koje zakonodavac nije usvojio sadržane su u slijedećem: nije prihvaćen prijedlog uvođenja doživotnog zatvora, nije usvojen prijedlog da se kod kaznenog djela trgovanja ljudima uvede kvalificirani oblik djela ubojstvo osobe radi trgovanja dijelovima tijela, nije prihvaćen prijedlog da se pored predviđene kazne za obijesnu vožnju u cestovnom prometu propiše i mogućnost oduzimanja predmeta kojima je djelo počinjeno jer sud može oduzeti predmet počinjenja u skladu s člankom 79. stavak 1.

U raspravi su članovi Odbora jednoglasno podržali Konačni prijedlog kaznenog zakona izrazivši zadovoljstvo što je predlagatelj usvojio primjedbe Odbora za pravosuđe Hrvatskoga sabora, kojima je precizirano načelo primjene blažeg zakona i vremensko važenje kaznenog zakonodavstva i produženi zastarni rokovi za najteža kaznena djela.

Stajalište je Odbora da bi odredbu članka 5. koja regulira oduzimanja imovinske koristi na način da nitko ne može zadržati imovinsku korist ostvarenu protupravnom radnjom, valjalo osnažiti nekom općom odredbom da nitko ne može zadržati „nikakvu korist“ ili samo „korist“, s obzirom na činjenicu da iz počinjenja kaznenih djela mogu proizaći i neke druge koristi koje nisu imovinske.

Mišljenje je da bi odredbu članka 82. stavka 3. kojima su pobrojana kaznena djela počinjena na štetu djece, za koja zastara kaznenog progona počinje teći od punoljetnosti žrtve, valjalo preispitati, jer kod počinjenja nekih kaznenih djela npr. ubojstva punoljetnost neće nastupiti.

Mišljenje je Odbora da bi donošenjem ovoga zakona, predlagatelj što žurnije trebao predložiti donošenje Zakona o kaznenoj evidenciji.

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa sedam (7) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Kazneni zakon

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, gospođu Anu Lovrin.

PREDSJEDNICA ODBORA

Ana Lovrin, dipl. iur.