Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Izvješću o radu probacijske službe za 2017. godinu

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 44. sjednici održanoj 10. prosinca  2018. razmotrio je Izvješće o radu probacijske službe za 2017. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9. studenog 2018. godine.    

Odbor je Izvješće sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela. 

U svojem izlaganju pomoćnica ministra pravosuđa uvodno je naglasila da se probacijski poslovi obavljaju s ciljem resocijalizacije i reintegracije počinitelja kaznenih djela u društvenu zajednicu, sam rad probacijske službe uređen je Zakonom o probaciji. U nastavku je ukratko iznijela najznačajnije rezultate rada probacijske službe u izvještajnom razdoblju, na kraju 2017. godine u Sektoru za probaciju bilo je zaposleno ukupno 94 službenika, od čega 14 službenika u Službi za koordinaciju i razvoj probacijskog sustava, te 80 službenika u probacijskim uredima, također u probaciju je bilo uključeno 3.362 osobe, zaprimljeno je 4.122 novih predmeta u rad, završeno je 3.770 predmeta, a na kraju izvještajnog razdoblja u radu je 3.818 predmeta. Od zaprimljenih predmeta najveći broj odnosi se na rad za opće dobro, izradu izvješća na zahtjev suca izvršenja i uvjetni otpust.

U okviru izvršavanja probacijskih poslova probacijska služba surađuje sa tijelima državne i lokalne vlasti, institucijama, sucima i državnim odvjetništvima, policijom i zatvorskim sustavom. Kao značajnije aktivnosti tijekom izvještajnog razdoblja izdvojen je  pilot projekt uvođenja elektroničkog nadzora kao i aktivnosti u okviru EU projekta TF „Podrška razvoju i jačanju probacijske službe u Republici Hrvatskoj, unaprjeđenje informiranosti o probacijskom radu te organizacija nekoliko studijskih posjeta predstavnika stranih delegacija.  

 Tijekom rasprave postavljeno je pitanje koliko je od osoba uključenih u probaciju recidivista, zatim da li se prilikom obavljanja rada za opće dobro ugovori o radu zaključuju sa sportskim organizacijama, te kako se ocjenjuje suradnja probacijskih ureda sa centrima za socijalnu skrb osobito na području grada Splita, kao i što znači da se sadržaj rada određuje u dogovoru sa osuđenikom. 
 
Na upite je odgovoreno da prema prikupljenim podacima proizlazi da je od osoba uključenih u probaciju 61% bilo ranije osuđeno u kaznenom postupku, rad za opće dobro obavlja se i u sportskim organizacijama, prilikom planiranja izvršenja rada za opće dobro uzimaju se obzir razne relevantne okolnosti odnosno sa počiniteljom se dogovara  pravna osoba i vrijeme u kojem će se obavljati rad. Nadalje, 94% osoba uključenih u probaciju tijekom iste ne počini drugo kazneno djelo, suradnja sa Centrima za socijalnu  skrb općenito je ocjenjena dobrom. 

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je jednoglasno sa devet (9) glasova odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći zaključak 

  Prihvaća se Izvješće o radu probacijske službe za 2017. godinu 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.

                                                                                              PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                 dr.sc. Orsat Miljenić