Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 37. sjednici održanoj 08. srpnja 2014. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. lipnja 2014. godine.
Odbor je Konačni prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 103. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim izmjenama i dopunama usklađuje Zakon o sigurnosti prometa na cestama s pravnom stečevinom Europske unije. Ovom prijedlogu Zakona primarni je cilj osigurati viši stupanj sigurnosti vozača i drugih sudionika u prometu. Također se omogućuje ishođenje vozačke dozvole i hrvatskim državljanima koji nemaju prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj, ali imaju prijavljeno boravište više od 185 dana. Izmijenjena je i odredba koja propisuje obvezu zdravstvenog pregleda, na način da se vozačka dozvola poslije navršene 65 godine više ne može produžiti bez zdravstvenog pregleda. Razrađene su i obveze odjave vozila u slučaju isteka registracije vozila te u slučaju prijenosa vlasništva vozila na drugu osobu.
Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi je zatraženo dodatno pojašnjenje članka 4. koji govori o prevoženju djece motornim vozilima. Kako se radi o usklađivanju Zakona s direktivom Europske unije, da bi se izbjegle moguće nejasnoće kod građana, predlagatelj je obećao nomotehnički doraditi ovaj članak.
Dobrim je ocijenjeno da vozač za vrijeme vožnje osim mobitela ne smije upotrebljavati niti druge uređaje na način koji bi umanjili mogućnost reagiranja i sigurnost upravljanja vozilom. S tim u vezi, zabrana korištenja mobitela i drugih uređaja u vožnji proširena je na vozače svih vrsta vozila.
U raspravi je dana primjedba na odredbu članka 18. kojom je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važeće. Obrazloženo je da je rok prekratak i da su sankcije dodatni udar na financijsku situaciju većine hrvatskih građana.
U daljnjoj raspravi ukazano je na nesrazmjer u odredbama članka 27. gdje je navedeno da se podaci o prekršajima i njihovim počiniteljima čuvaju najmanje 10 godina, a podaci o prometnim nesrećama i drugim događajima u prometu na cestama čuvaju najmanje 15 godina.
Raspravljalo se o jasnijem i efikasnijem poduzimanju preventivnih mjera, akcija i aktivnosti u cilju što veće sigurnosti u prometu jer sadašnje nisu dovoljno efikasne, prepoznate i ne donose željene rezultate. Mišljenja članova Odbora su podijeljenja oko eventualnih rigoroznijih visina novčanih kazni kojima bi osnovna svrha bila prevencija tj. smanjenje broja prometnih prekršaja, ali je iskazana potreba jačeg kažnjavanja recidivista u prometu.
Izrečena je primjedba na sam tekst Zakona gdje se smatra da je nejasno definiran sam pojam ”kolona” i s tim u vezi izraz ”bez ometanja”. Predlagatelj je pojasnio razloge zbog kojih pojam ”bez ometanja” treba ostati u Zakonu te je dodao da je teško dokazati kada je izvršeno ometanje osim ako se ne dogodi prometna nesreća.
Da bi se izbjegla pomutnja kod vozača, naročito kada putuju u druge države Europske unije, predložena je izmijena ili brisanje odredbe koja kaže da u razdoblju zimskog računanja vremena na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla.
Na kraju rasprave, predlagatelj je dao dodatna pojašnjenja vezano za plaćanje prekršajnih kazni na mjestu događaja (mogućnost plaćanja POS uređajima, rok od tri dana), obvezi zdravstvenog pregleda radi produljenja vozačke dozvole, prisutnosti ljekova u organizmu koji utječu na sposobnost upravljanja vozilima te o davanju vozila na upravljanje drugim osobama.
Nakon provedene rasprave, Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Nadu Turina - Đurić, predsjednicu Odbora, odnosno u slučaju njezine spriječenosti Antu Kulušića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ante Kulušić