Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu

Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora razmotrio je na 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2012. godine.

Odbor je razmatrao navedeni Prijedlog zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.

Uvodno obrazloženje iznijeli su predstavnici Ministarstva financija i Ministarstva poljoprivrede.

U raspravi je izražen problem nepreglednosti i proračunske netransparentnosti kako prijašnjih tako i predmetnog Prijedloga državnog proračuna. Članovi Odbora su raspravljali o dijelu Proračuna koji se odnosi na korisnika Proračuna 060 Ministarstvo poljoprivrede.

Iznesen je primjer koji govori o nepreglednoj strukturi Proračuna i to pozicijama naziva aktivnosti:
A819046 - poticanje poljoprivredne proizvodnje i intervenciije na tržištu-ugovorene obveze iz 2011. godine Prijedlog proračuna za 2012. - 776.272.170
A820046 - potpora dohotku nekomercijalnim poljoprivrednicima-ugovorene obveze iz 2011. godine Prijedlog proračuna za 2012. - 88.000.000

Naime, sukladno Zakonu o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razavoju i pravilnicima definirana je dinamika isplate po pojedinim modelima potpora te se izvršenja plaćanja koja se odnose na 2011. proizvodnu godinu predviđaju u 2012. godini. U tom smislu zatražena je specifikacija ugovorenih obveza iz 2011. godine, te da se sukladno organizacijskoj i ekonomskoj klasifikaciji rashode za subvencije prikažu u skupini 35.

Prijedlog Državnog proračuna u raspravi je ocijenjen kao realan i razvojni ali i kao neostvariv što će zahtijevati rebalans zbog upitnosti ostvarenja ušteda na rashodima za zaposlene (obveze po kolektivnim ugovorima), nedostatnosti financijskih sredstava za kamate, upitnosti ostvarenja prihoda povećanjem PDV-a na 25% koje može uzrokovati i smanjenje potrošnje. Tako je najavljivano smanjenje proračunske potrošnje za 2012. godinu za 5 milijardi kuna, no ukupni rashodi za 2012. godinu manji su za 3,4 milijarde kuna u odnosu na plan rashoda 2011. godine.

Istaknut je utjecaj Odluke donesene u kolovozu 2010. godine da će se u 2011. i 2012. godini proračunski rashodi zadržati na 122 milijarde kuna, kao i Zakona o fiskalnoj odgovornosti.

Smanjenje subvencija u poljoprivredi u odnosu na 2011. godinu je 15,5% i najveće je dosada, što će kako je istaknuto, poljoprivrednici teško podnijeti. Moramo biti spremni u cijelosti primijeniti sustav potpora EU-a budući se nakon ulaska Hrvatske u EU naše financijske omotnice potpora u poljoprivredi penju do 6 milijardi kuna i to bez ribarstva.

Izraženo je zadovoljstvo što će poljoprivrednicima svi poticaji iz 2011. godine sukladno Zakonu o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju biti u cijelosti isplaćeni u prvom dijelu 2012. godine. Treba imati u vidu da se iz poljoprivrede uz stopu PDV-a od 25% u Državni proračun vraća 7,5 milijardi kuna.

Iznesena su mišljenja da se proračunskim sredstvima treba tako upravljati i predviđati ih da se mogu ispuniti sve zakonske obveze.

Izneseno je mišljenje da je sustav poticaja omogućio da su se mnogi na njemu obogatili, te da su potrebna poboljšanja kontrola isplate poticaja. Nasuprot tome, konstatirano je da je završetkom pregovora i ispunjavanjem mjerila naš sustav postao kompatibilan onome u EU. Integrirani administrativni i kontrolni sustav (IAKS) je sustav kojim zemlje članice dodjeljuju, prate i kontroliraju izravna plaćanja poljoprivrednicima. Ključna komponenta IAKS sustava koja predstavlja uvjet za isplatu izravnih plaćanja po površini od ulaska u EU je registracija korištenog poljoprivrednog zemljišta u sustavu ARKOD, novom sustavu evidencije zemljišnih parcela koje se utvrđuju na temelju digitalno ortofoto karata.

Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

Državni proračun Republike Hrvatske za 2012. godinu
i projekcije za 2013. i 2014. godinu

Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Petar Čobanković, dipl.ing.