Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 54. sjednici održanoj 16. ožujka 2022. godine, Prijedlog zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. veljače 2022. godine.
Odbor za poljoprivredu je, sukladno članku 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o navedenom Prijedlogu zakona kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja uvodno je rekao kao se ovim prijedlogom osigurava provedba deset uredbi Europskom parlamenta i Vijeća, odnosno Europske komisije, te se u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi jedna Direktiva. Osigurava se i zakonska osnova za donošenje nacionalnih odredbi u područjima: izravne opskrbe malim količinama poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na vlastitom gospodarstvu, dodatnih zahtjeva označavanja hrane životinjskog podrijetla, pravila o higijeni hrane životinjskog podrijetla, izrade godišnjeg plana praćenja hrane životinjskog podrijetla, državnog plana monitoringa rezidua u proizvodima životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani ljudi, programa državnog monitoringa za praćenje antimikrobne rezistencije u životinja i hrani životinjskog podrijetla i plana praćenja kakvoće mora i školjkaša. Aktom će se izvan snage staviti Zakon o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu. Prijedlogom se utvrđuju nadležna tijela i njihove zadaće, kako i obveze subjekata u poslovanju s hranom, te postupci službenih kontrola, upravne mjere i prekršajne odredbe. Praćenje rezidua u hrani životinjskog podrijetla koje je do sada bilo u okviru Zakona o veterinarstvu izmješta se u odredbe ovog zakona.
U raspravi su postavljeni upiti o mogućnosti smanjenja broja uzorkovanja koje su u obvezi provesti subjekti u poslovanju s hranom, te je rečeno kako je ovim aktom potrebno propisati i kazne za neizvršenje rješenja koja izdaje državni inspektor. Rečeno je da je aktom trebalo predvidjeti i mogućnost žalbe na rješenja Ministarstva poljoprivrede, te je trebalo propisati kraći rok za donošenje podzakonskih akata, ali i podzakonskim aktima olakšati poslovanje našim poljoprivrednicima. U tom smislu istaknuto je kako su u Republici Hrvatskoj postavljeni visoki kriteriji vezani uz sigurnost hrane, koji se ne primjenjuju u drugim državama članicama, a što je rezultiralo i gašenjem velikog broja malih klaonica i povećalo troškove proizvođačima. Ovim izmjenama potrebno je omogućiti ispravljanje ove nepravde i balansirati smještajne kapacitete klaonica ili osigurati korištenje pokretnih klaonica, te osigurati poljoprivrednicima manje troškove. Postavljen je i upit o planovima Ministarstva vezano uz dodatne zahtjeve označavanja hrane životinjskog podrijetla.
Predstavnica predlagatelja odgovorila je kako je broj uzorkovanja za subjekte u poslovanju s hranom propisano kao obveza, a učestalost ovih uzorkovanja ovisi i o rezultatima prethodno provedenih analiza. Dodatna fleksibilnost uvedena je za subjekte za poslovanju s hranom, uključujući i male klaonice. Omogućeno je podnošenje žalbe na rješenja Državnog inspektorata Republike Hrvatske, a kazna za neizvršavanje rješenja propisana je Zakonom o službenim kontrolama. Vezano uz dodatno označavanje proizvoda životinjskog podrijetla rekla je da se radi o zdravstvenim i identifikacijskim oznakama koje potvrđuju da su proizvodi proizvedeni u skladu s propisanim uvjetima. Predstavnik predlagatelja odgovorio je i da će se iz mjera Programa ruralnog razvoja uskoro raspisati natječaj za opremanje malih klaonica.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (8 glasova „za“, i 2 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeće
Z A K LJ U Č K E
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu.
2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga Zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir