Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 10. sjednici održanoj 18. siječnja 2021. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarstvu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. prosinca 2020. godine.
Odbor za poljoprivredu je, sukladno članku 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o navedenom Prijedlogu zakona kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako se ovim aktom brišu odredbe vezane uz postupak odobravanja registracije objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla, uvozne službene kontrole i financiranje delegiranih poslova službenih kontrola iz razloga što će se ta materija ubuduće regulirati Zakonom koji uređuje područje službenih kontrola, a koji će se donijeti istodobno s ovim zakonskim prijedlogom. Aktom se predlaže da Državni inspektorat delegira veterinarskim organizacijama poslove službenih kontrola hrane životinjskog podrijetla, umjesto Ministarstva poljoprivrede, a što proizlazi iz nadležnosti Državnog inspektorata. Predlaže se i da se za stručne poslove od javnog interesa mogu ovlastiti i fizičke osobe. Uz navedeno, redefiniraju se uvjeti za obavljanje poslova ovlaštenog veterinara, te se propisuju blaže mjere sankcioniranja ovlaštenih veterinara od postojećih.
U raspravi je, uz uvjete koji se ovim aktom predlažu za obavljanje poslova ovlaštenog veterinara, istaknuto kako treba razmotriti prilagodbu istih jer je razdoblje od šest mjeseci prekratko za stjecanje dovoljne razine iskustva za obavljanje poslova ovlaštenog veterinara. Osnivanjem Državnog inspektorata su inspekcije iz nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, uz izuzeće ribarske inspekcije, stavljene pod nadležnost Državnog inspektorata. Uzimajući u obzir kako je zdravlje životinja sastavni i nedjeljivi dio sustava sigurnosti hrane, a vezano i uz podjelu nadležnosti za primjenu europske Uredbe o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima, u raspravi je izražena bojazan da bi se novim sustavom u pitanje mogao dovesti integrirani sustav nacionalne veterinarske službe koji je odgovoran za sustav kontrole zdravlja i dobrobiti životinja te sigurnosti hrane životinjskog podrijetla i hrane za životinje. Uz probleme koji se pojavljuju na tržištu hrane, a znajući i da sve službe nadzora izlaze iz nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, postavljen je upit o iskustvima i praksama drugih država članica po ovom pitanju.
Predstavnik predlagatelja je odgovarajući na pitanja istaknuo kako će se ovim aktom osigurati odgovarajuća zdravstvena skrb za životinje i zdravstvena ispravnost hrane, a koja je vezana i uz politike o kojima se raspravlja na razini Unije. Zakon o veterinarstvu bilo je potrebno prilagoditi europski Uredbama, kao i odredbama Zakona o državnom inspektoratu u dijelu koji se odnosi na provedbu službenih kontrola, te je u tom smislu pri izradi ovog prijedloga akta, ostvarena suradnja s Državnim inspektoratom. Vezano uz iskustva koja su potrebna za stjecanje statusa ovlaštenog veterinara naglasio je kako su kurikulumi Veterinarskog fakulteta pojačani, pa je kombinacija radnog staža i znanja stečenog tijekom studiranja razlog predlaganja ovakove zakonske odredbe.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“, i 1 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeće
Z A K LJ U Č K E
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarstvu.
2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarstvu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir