Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 55. sjednici održanoj 24. ožujka 2022. godine Konačni prijedlog zakona o održivoj uporabi pesticida, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. ožujka 2022. godine.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja, u raspravi su članovi Odbora pozitivnim ocijenili prihvaćanje primjedbi iz rasprave Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona, koje se odnose na dopunu pojmovnika, te jasnije definiranje odredbi vezanih uz pružanje usluge tretiranja i tretiranja bez naknade, a kako bi se primjenom ovog Zakona izbjegla moguća dodatna opterećenja za poljoprivrednike. Pohvaljeno je i propisivanje zabrane primjene pesticida opasnih za pčele u vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura. Uz nepropisivanje mogućnosti korištenja dronova u primjeni pesticida, postavljen je upit o očekivanom vremenu donošenja europske Direktive koja bi isto trebala regulirati. Upitano je i zašto je iz odredbi Konačnog prijedloga zakona brisana obveza izrade naknadne procjene financijskog učinka Zakona, te zašto aktom nije propisana naknadna procjena učinka propisa, što bi u nadolazećem razdoblju osiguralo mogućnost prilagodbe. Postavljen je i upit o razlozima zbog kojih ovim aktom nije predviđena mogućnost on line prodaje i distribucije sredstava za zaštitu bilja, koja bi uz odgovarajuće uvjete stručnog savjetovanja i snažnijih kontroli, smanjila troškove za poljoprivrednike, a što bi se posebno osjetilo u područjima u kojima je opskrbljenost poljoprivrednih ljekarni slabija ili iste nisu dostupne. Zatraženo je objašnjenje o razlozima zabrane nekih sredstava za zaštitu bilja u Republici Hrvatskoj, a za koja sredstva postoji odobrenje za korištenje u drugim državama članicama i čest je primjer da ih naši poljoprivrednici unose iz drugih država. Postavljen je upit o načinima suzbijanja prodaje krivotvorenih sredstava za zaštitu bilja. Zatražena je informacija o broju izdanih iskaznica za održivo korištenje pesticida. S namjerom smanjenja parafiskalnih nameta rečeno je kako se izobrazba za sigurno rukovanje i uporabu pesticida ne bi trebala zanavljati, te kako bi od iste trebali biti oslobođeni svi agronomi sa završenim odgovarajućim stupnjem stručne spreme. Dodatni parafiskalni namet je i obvezan tehnički pregled strojeva za primjenu pesticida i potrebno je razmotriti produživanje rokova u kojima su poljoprivrednici u obvezi iste provoditi. Upozoreno je i na nestručnu, nedozvoljenu i neadekvatnu primjenu pesticida na javnim površinama i potrebu jasnijeg određivanja nadležnosti u provedbi kontrole istih.
Popis dozvoljenih sredstava za zaštitu bilja određuje se na nacionalnoj razini sukladno procjeni, analizama i studiji njihova učinaka na zdravlje ljudi, životinja i očuvanje okoliša, odgovorio je predstavnik predlagatelja. Zbog mogućeg negativnog utjecaja na spomenuto, ovim aktom nije predviđena on line prodaja. Ured za zakonodavstvo Vlade Republike Hrvatske stava je kako ovim aktom nije bilo potrebno propisati obvezu financijskog učinka provedbe ovog Zakona. Od Državnog inspektorata zatražit će se podatci o prisutnosti krivotvorenih sredstava za zaštitu bilja, a Ministarstvo će Odboru dostaviti informaciju o broju izdanih iskaznica za sigurno rukovanje i uporabu pesticida. Od rasprave o Prijedlogu zakona nije bilo aktivnosti vezano uz europsku Direktivu koja bi trebala regulirati pitanje korištenja dronova za primjenu pesticida. Ovim aktom se od obveze pohađanja izobrazbe za sigurno rukovanje i održivu uporabu pesticida izuzimaju osobe koje su potrebna znanja stekle svojom izobrazbom. Državni inspektorat trebao bi raspolagati svim potrebnim informacijama kako bi propisao kaznu za nedopušteno korištenje pesticida na javnim površinama.
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora je, većinom glasova (7glasova „za“ i 1 glasom „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O ODRŽIVOJ UPORABI PESTICIDA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir