Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 11. sjednici, održanoj 10. ožujka 2021. godine, Konačni prijedlog zakona o osnivanju Sveučilišta obrane i sigurnosti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. ožujka 2021. godine.
Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnici predlagatelja.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo kako će se donošenjem Zakona o osnivanju Sveučilišta obrane i sigurnosti stvoriti okvir za osnivanje Sveučilišta kao visokoobrazovne i znanstveno-istraživačke ustanove za potrebe obrambenog sustava i sustava domovinske sigurnosti. Izvođenjem specijaliziranih studijskih programa koji zadovoljavaju potrebe obrambenoga i sigurnosnoga sustava omogućit će se razvoj interdisciplinarnog područja znanosti u polju „Vojno-obrambene i sigurnosno-obavještajne znanosti i umijeće“. Sveučilište obrane i sigurnosti omogućavat će obrazovanje budućih časnika Hrvatske vojske, ali i zaposlenika u drugim tijelima čiji su poslovi i nadležnosti povezane s domovinskom sigurnosti. Također, Sveučilište će se razvijati i baviti znanstveno-istraživačkim radom u potpori vojno-obrambenim i sigurnosno-obavještajnim aktivnostima, kao i aktivnostima drugih tijela iz sustava domovinske sigurnosti.
Zaključno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako su prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona prihvaćene određene primjedbe Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu.
U raspravi članovi Odbora većinom glasova podržali su donošenje Konačnog prijedloga zakona, ocijenivši kako će njegovo donošenje unaprijediti sustav visokog obrazovanja u području obrambenog sustava i sustava domovinske sigurnosti. Jednako tako, njegovim će donošenjem Sveučilište obrane i sigurnosti biti u rangu s drugim vojnim sveučilištima koja djeluju u velikom broju europskih zemalja, primjerice, poput Francuske, Njemačke, Poljske i Mađarske.
Također, pohvaljeni su napori Ministarstva obrane kojim je pro futuro izrađen plan o razvoju samog Sveučilišta do 2033. godine.
Nadalje, većina članova Odbora smatra da su ovim zakonskim prijedlogom ispunjeni kriteriji i uvjeti za osnivanje Sveučilišta obrane i sigurnosti propisani temeljem članka 54. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, imajući u vidu da se u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu i Sveučilištem u Splitu trenutačno na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“ izvode sveučilišni preddiplomski i diplomski studijski programi, te da je u pripremi za izvođenje poslijediplomski specijalistički studij za potrebe sustava domovinske sigurnosti, koji pripadaju u tri različita znanstvena područja i tri različita znanstvena polja. Jednako tako, izraženo je zadovoljstvo što je predlagatelj prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona uvažio prijedloge ovoga Odbora.
Mišljenje je pojedinih članova Odbora kako Konačni prijedlog zakona nije u skladu s propisima koji reguliraju područje znanosti i visokog obrazovanja, u prvom redu sa Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju te Zakonom o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju. U tom smislu, istaknuto je mišljenje kako bi pojedine odredbe koje reguliraju pitanja vezana za sastav Sveučilišnog savjeta trebalo uskladiti sa Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju. Uz potrebu usklađivanja članka 1. stavka 4. Prijedloga sa Zakonom o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju, mišljenje je pojedinih članova Odbora, kako je potrebno nadopuniti članak 28. Prijedloga kriterijima koje bi trebala ispunjavati osoba koja se imenuje za privremenog rektora.
Nakon rasprave Odbor je većinom glasova (6 „za”, 1 „suzdržan” i 3 „protiv”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O OSNIVANJU SVEUČILIŠTA OBRANE I SIGURNOSTI
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Marijan Pavliček, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković