Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o strukovnom obrazovanju, drugo čitanje, P.Z. br. 250

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 24. sjednici održanoj 27. veljače 2018. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o strukovnom obrazovanju, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. veljače 2018. godine.

Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Uvodno obrazloženje podnio je  predstavnik predlagatelja.

Predstavnik predlagatelja naveo je razloge izmjena i dopune Zakona o strukovnom obrazovanju do kojih je došlo stupanjem na snagu Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru, a kojim su neke odredbe Zakona o strukovnom obrazovanju prestale važiti, neke su ostale neizmijenjene što je dovelo do preklapanja koje uzrokuje znatne probleme u primjeni. Također, istaknuto je da se ovim zakonskim prijedlogom uspostavlja bolji sustav osiguranja kvalitete, propisuje se način uspostavljanja centara kompetentnosti, daje se definicija i oblici učenja temeljenog na radu, određuje se područje praktične nastave.

Isto tako, predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se ovim zakonskim prijedlogom omogućava razvoj nacionalnoga kurikuluma za strukovno obrazovanje, sektorskih kurikuluma, strukovnih kurikuluma te kurikuluma ustanove za strukovno obrazovanje, a čija će izrada  omogućit veću fleksibilnost i autonomiju obrazovnih ustanova u izboru sadržaja i metoda rada, dok će učenicima omogućiti stjecanje kompetencija prilagođenih njihovom profesionalnom i osobnom razvoju, kao i gospodarstvu i lokalnim zajednicama.

Isto tako, omogućava se uspostava regionalnih centara kompetentnosti s ciljem da se učenicima omogući kvalitetnije strukovno obrazovanje, jača se učenje temeljeno na radu. Nadalje, omogućava se uspostava boljeg sustava osiguravanja kvalitete, kao i izgradnja sustava koji će omogućiti cjeloživotno učenje i mobilnost.    

U raspravi članovi Odbora većinom glasova podržali su donošenje navedenoga Prijedloga. Članovi Odbora suglasni su da će izmjene i dopuna ovog zakonskog prijedloga osnažiti sustav strukovnog obrazovanja na način da će donošenje istoga vratiti interes za strukovna zanimanja i koji će učenicima omogućiti profesionalni razvoj kao i neposredan ulazak na tržište rada. Također, s ciljem unaprjeđenja sustava strukovnog obrazovanja, istaknuta je važnost uvođenja dualnog sustava obrazovanja kao jednog od modela učenja temeljenog na radu. U tom kontekstu, prema mišljenju članova Odbora uvođenje modela dualnog obrazovanja u sustav strukovnih škola sagledava se u činjenici da se poslodavci povezuju s obrazovnim sustavom i postaju partneri obrazovnim ustanovama pri čemu se učenici osposobljavaju upravo za ona znanja i vještine koja su im neophodna za kompetentno obavljanje poslova na budućim radnim mjestima.

K tome, tema rasprave bila je i jačanje uloge Vijeća za strukovno obrazovanje kao mjerodavnog tijela koje pokreće inicijative za nove kurikulume te predlaže mjere i strategije za strukovno obrazovanje, pri čemu je istaknuta važnost uključivanja u njegov rad predstavnika osnivača odnosno županija kao relevantnog dionika sustava strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Nastavno na raspravu o sastavu i broju članova Vijeća istaknuto je mišljenje da bi Vijeće u svom sastavu trebalo imati neparan broj članova, kako bi isto moglo pravovaljano donositi odluke iz domene svoje nadležnosti. Isto tako, budući da sredstva za obavljanje djelatnosti centara osigurava osnivač u raspravi je postavljeno pitanje  njihove dugoročne održivosti kao mjesta izvrsnosti strukovnog obrazovanja.

Nadalje, tema rasprave bilo je i pitanje mentorstva u strukovnom obrazovanju koje je ovim zakonskim prijedlogom izostavljeno te njegova implementacija u Zakonu o obrtu. Jednako tako, u raspravi članovi Odbora razmotrili su primjedbe i prijedloge na tekst Prijedloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o strukovnom obrazovanju dostavljene Odboru od strane Pravobraniteljice za djecu i Hrvatske gospodarske komore.

Također, u raspravi je istaknuta problematika mogućeg nedostatka smještaja učenika i nastavnog kadra koje bi županije implementacijom ovog zakonskog prijedloga kao osnivači trebale osigurati.

Nakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu većinom glasova  (6 “ZA”i 1 “SUZDRŽAN”) odlučio je predložiti Hrvatskom saboru  d o n o š e nj e

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O STRUKOVNOM OBRAZOVANJU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je doc. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Sabina Glasovac, potpredsjednica Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Vesna Bedeković