Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora raspravio je na 48. sjednici održanoj 21. listopada 2011. godine Konačni prijedlog zakona o umjetničkom obrazovanju, P. Z. br. 868, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. listopada 2011. godine.
Odbor je pitanje raspravio kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.
Predstavnik predlagatelja naglasio je da je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona razmotrilo sve prijedloge i primjedbe iznesene u raspravi na sjednicama saborskih radnih tijela i na plenarnoj sjednici, te ih većim dijelom ugradilo u konačni tekst zakona. Tako je prihvaćen prijedlog ovog Odbora kojim je izmijenjen članak 7. stavak 9. prvotnog prijedloga na način da potrebnu suglasnost za upis u pripremni program srednje škole odnosno prvi razred srednje glazbene ili plesne škole iznimno darovitim učenicima daje učiteljsko/nastavničko vijeće. Nadalje, izmijenjen je članak 13. stavak 2. Prijedloga zakona i uvažen prijedlog kako je učiteljsko odnosno nastavničko vijeće kompetentnije za odlučivanje o nastavku obrazovanja učenika. Prihvaćen je prijedlog da se rok unutar kojeg su umjetničke škole dužne uskladiti svoje opće akte s odredbama ovog Zakona skrati na šest mjeseci. Članak 26. Prijedloga zakona propisivao je, naime, rok od godine dana.
U raspravi je izraženo zadovoljstvo što je predlagač prihvatio prijedloge ovoga Odbora kojima je poboljšana kvaliteta ovoga zakona. Također članovi su mišljenja da njegovo donošenje predstavlja kvalitetno uređenje područja umjetničkog obrazovanja, kojeg ocjenjuju iznimno važnim unutar sustava suvremenog obrazovanja te nužnim uvjetom za stjecanje opće kulture. Članovi Odbora raspravljali su i o prijedlogu amandmana kojeg im je uputila Hrvatska zajednica pučkih otvorenih učilišta. S tim u svezi, svjesni su da pučka otvorena učilišta u obavljanju svoje djelatnosti daju kvalitetnu potporu cjeloživotnom obrazovanju, no smatraju da umjetnost ipak treba vratiti u umjetničku strukovnu školu, gdje će umjetničko obrazovanje biti kvalitetnije.
Nakon rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O UMJETNIČKOM OBRAZOVANJU
uz sljedeći amandman:
Amandman I.
Iza članka 4. Konačnog prijedloga zakona o umjetničkom obrazovanju, dodaje se novi članak 4.a koji glasi:
„Članak 4.a
(1) Za umjetničko obrazovanje osniva se sektorsko vijeće za umjetnost, a sektorsko vijeće može se sastojati od podsektorskih vijeća.
(2) Sektorsko vijeće osniva ministar nadležan za obrazovanje (u daljnjem tekstu: ministar) koji imenuje i razrješava njegove članove.
(3) Sektorsko vijeće sastoji se najviše od 20 članova, koji se imenuju na rok od pet godina i mogu biti ponovo imenovani.
(4) Za članove se imenuju stručnjaci na prijedlog ministarstva nadležnog za kulturu, poslodavaca, komora, sindikata, strukovnih udruga, nacionalnih saveza osoba s invaliditetom, visokih učilišta, ustanova za umjetničko obrazovanje i drugih dionika.
(5) U sektorsko vijeće ministar izravno imenuje predstavnika Agencije za odgoj i obrazovanje (u daljnjem tekstu: Agencija) i predstavnike odgovarajućih ustanova za umjetničko obrazovanje.
(6) Sektorsko vijeće je partnerski sastavljeno, savjetodavno i stručno tijelo koje istražuje te iskazuje potrebe tržišta rada, visokog obrazovanja i svih drugih sastavnica hrvatskog društva, a kroz:
- definiranje potrebnih umjetničkih kvalifikacija,
- analiziranje postojećih i potrebnih kompetencija unutar sektora te u podsektorima,
- davanje podloga za izradu standarda zanimanja,
- davanje mišljenja Agenciji o potrebnom sadržaju umjetničkih kvalifikacija,
- promicanje sektora te mogućnosti zapošljavanja unutar sektora,
- davanje prijedloga mreže umjetničkih kurikuluma i ustanova za umjetničko obrazovanje osnivačima ustanova za umjetničko obrazovanje,
- utvrđivanje profila unutar obrazovnog sektora.
(7) Sredstva za rad sektorskog vijeća, naknade članovima sektorskog vijeća te sredstva za sve druge troškove vezane uz rad sektorskog vijeća osiguravaju se iz proračuna Agencije.“
Obrazloženje:
Ovim amandmanom osniva se sektorsko vijeće koje će biti sastavljeno iz reda stručnjaka i koje će biti nositelj izrade umjetničkih kurikuluma i predlagatelj rješenja koja će imati za cilj unaprjeđenje sustava umjetničkog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu odredio je prof. dr. sc. Petra Selema, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti prof. dr. sc. Miljenka Dorića, potpredsjednika Odbora ili gđu Ivanku Roksandić, članicu Odbora.
PREDSJEDNIK
Prof. dr. sc. Petar Selem