Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 23. sjednici, održanoj 7. veljače 2018. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. siječnja 2018. godine.
Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja.
Predstavnica predlagatelja istaknula je da se predloženim zakonskim izmjenama i dopunama uvodi jasno i nedvosmisleno razlikovanje kvalifikacija prema vrsti, uz već postojeće razlikovanje kvalifikacija prema razini. Isto podrazumijeva mogućnost da određene kvalifikacije budu različite prema vrsti, a pridružene istoj razini Hrvatskog kvalifikacijskog okvira. Nadalje, smještanje kvalifikacija koje se stječu završetkom specijalističkih diplomskih stručnih studija, sveučilišnih diplomskih studija te integriranih preddiplomskih i diplomskih sveučilišnih studija na istu razinu 7.1 u skladu je s obvezujućim pravom Europske unije. Također, predstavnica predlagatelja istaknula je da rješavanje ovoga pitanja uključuje i snažnije povezivanje uvjeta i kriterija u svim postupcima vrednovanja, od inicijalne akreditacije, tematskog vrednovanja do reakreditacije, s pridruživanjem kvalifikacija razinama HKO-a, odnosno normativno oblikovanje binarnog sustava i sustava osiguravanja kvalitete visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
Prijedlogom zakona na razinu 6 smještaju se dvije vrste kvalifikacija i to kvalifikacije stečene završetkom: a) preddiplomskih stručnih studija i b) preddiplomskih sveučilišnih studija. Na razinu 7.1 smještaju se kvalifikacije stečene završetkom: a) specijalističkih diplomskih stručnih studija i b) sveučilišnih diplomskih studija te integriranih preddiplomskih i diplomskih sveučilišnih studija. Na razinu 7.2 smještaju se kvalifikacije stečene završetkom poslijediplomskih specijalističkih studija. Također, navedeno razlikovanje uvest će jasno razlikovanje različitih studija i olakšati prepoznatljivost kvalifikacija koje se stječu u Republici Hrvatskoj.
Sukladno Odluci Ustavnog suda, napravljene su izmjene i dopune Zakona vezano uz uvjete pristupanja studiju kojim se stječe kvalifikacija na razini 8.2 HKO-a koje udovoljavaju stavovima iz obrazloženja Odluke Ustavnog suda.
Također, zakonskim prijedlogom izmijenjene su i odredbe Zakona kojim se propisuje imenovanje i razrješenje članova Nacionalnog vijeća za razvoj ljudskih potencijala čime će se omogućiti i institucijama zastupljenim u Nacionalnom vijeću da predlažu razrješenje svojih predstavnika prije isteka vremena na koje su imenovani. Nadalje, izmijenjena je odredba Zakona koja se odnosi na bodove Hrvatskog sustava bodova općeg obrazovanja u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju i odredbe koje se odnose na priznavanje i vrednovanje prethodnog učenja. Isto tako, zakonski prijedlog omogućava da se dodjela kvalifikacija temeljem postupka vrednovanja propiše Pravilnikom o priznavanju i vrednovanju prethodnog učenja budući da postoji potreba da se u sustavu obrazovanja odraslih omogući stjecanje cjelovitih i djelomičnih kvalifikacija na temelju postupka vrednovanja prethodnog učenja.
U raspravi članovi Odbora istaknuli su da će implementacija ovog zakonskog prijedloga poduprijeti binarni sustav visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj. U tom kontekstu, istaknuto je da visoko obrazovanje predstavlja nacionalni interes za jednu zemlju u čijem fokusu trebaju biti studenti kao relevantni dionici sustava visokog obrazovanja. Također, članovi Odbora suglasni su u stavu da će se pridruživanjem određenih kvalifikacija istoj razini HKO-a, odnosno specijalističkih diplomskih stručnih studija i sveučilišnih diplomskih studija te integriranih preddiplomskih i diplomskih sveučilišnih studija, osnažiti postizanje primjerene kvalitete u sustavu stručnih studija. Isto tako, s ciljem poboljšanja teksta prijedloga zakona istaknuto je kako je isti potrebno terminološki urediti te uskladiti s drugim propisima u sustavu znanosti i visokog obrazovanja. Nadalje, prilikom rasprave o kvalifikacijama koje se stječu formalnim obrazovanjem u članku 4. Prijedloga sugerirano je na važnost normiranja stavova kao bitnog čimbenika kompetentnosti dionika u sustavu visokog obrazovanja.
Tema rasprave bili su kriteriji/uvjeti upisa na doktorske studije, kao i praksa drugih europskih zemalja, poput Austrije i Slovenije, koje u svom sustavu visokog obrazovanja omogućuju nakon završetka stručnih studija upis doktorskih studija. Također, kada se govori o ishodima učenja kvalifikacija stečenih završetkom poslijediplomskih specijalističkih studija na razini 7.2., istaknut je prijedlog da se navedena kvalifikacija smjesti na razinu 8.1.
Uvažavajući činjenicu da HKO predstavlja reformski instrument kojim se uređuje sustav kvalifikacija u Republici Hrvatskoj, kao i povezivanje razina kvalifikacija u Republici Hrvatskoj sa razinama kvalifikacija Europskog kvalifikacijskog okvira i Europskog prostora visokog obrazovanja, postavljeno je pitanje hoće li ovim zakonskim prijedlogom diplomanti biti jasno kvalificirani i prepoznati na europskom tržištu rada.
Također, kada se govori o ulozi sektorskih vijeća HKO-a koju ista imaju u reformi obrazovnoga sustava, u raspravi članovi Odbora zatražili su pojašnjenja vezana za rad sektorskih vijeća HKO-a. Predstavnica predlagatelja istaknula je da su do sada imenovana 24 sektorska vijeća od kojih 22 rade kontinuirano dok je potrebno formirati još jedno sektorsko vijeće za filologiju. S tim u svezi, istaknula je kako su za provedbu HKO-a dobivena velika sredstva Europske unije kojima se velikim dijelom financira rad sektorskih vijeća. Kada se govori o registru standarda zanimanja, odnosno vrednovanju standarda zanimanja, za sada, prema navodima predlagatelja broj će se povećavati budući da je trenutno zaprimljeno 40-tak zahtjeva za upise u registar.
Nakon rasprave, Odbor je jednoglasno ( 8 “ZA” ) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg z a k lj u č k a
Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru. Sve primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi dostavit će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je doc. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Sabina Glasovac, potpredsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA
doc. dr. sc. Vesna Bedeković