Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 8. sjednici održanoj 4. srpnja 2017. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2015. godinu, koje je aktom od 5. siječnja 2017. godine predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske
Odbor je navedeno Izvješće raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbama članaka 51., 87. i 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik Ureda za suzbijanje zlouporabe droga ukratko je iznio najvažnije značajke ovoga Izvješća. Tijekom 2015. godine na području smanjenja ponude i potražnje droga nastavili su se provoditi programi i intervencije s ciljem prevencija ovisnosti i suzbijanje zlouporabe droga. Putem Baze podataka o programima i projektima usmjerenim na suzbijanje zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj koja obuhvaća područja prevencije, tretmana, resocijalizacije i programa smanjenja štete, omogućena je razmjena informacija o svim aktivnostima koje se provode na području suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj te ista predstavlja temelj za identificiranje kvalitetnih, evaluiranih i učinkovitih programa i predlaganje primjera dobre prakse iz Republike Hrvatske Portalu najboljih praksi Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA). Tijekom 2015. godine izvršena je nadogradnja Baze, a u razdoblju od 2012. do 2015. godine u ovu on-line aplikaciju Ureda uneseno je 982 projekata/programa koji se provode u području suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj od strane organizacija civilnog društva, zdravstvenih i socijalnih ustanova. Od toga se na područje prevencije odnosi 879 projekata, na područje tretmana 32, na područje resocijalizacije 49 te na područje smanjenja šteta 22 projekta.
Novi Nacionalni program prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno-obrazovnom sustavu te djecu i mlade u sustavu socijalne skrbi za razdoblje od 2015. do 2017. godine Vlada Republike Hrvatske usvojila je 17. rujna 2015. godine. Jedan od posebnih ciljeva politike prema drogama predviđa razvijanje multidisciplinarnog rada u području tretmana i skrbi o ovisnicima te specifičnih oblika tretmana za posebne skupine ovisnika među kojima se navode i maloljetnici. Stoga je Ured osnovao stručnu radnu skupinu s ciljem izrade projekta rezidencijalnog tretmana maloljetnika kod kojih postoji štetna uporaba sredstava ovisnosti u okviru jednog od postojećih domova za odgoj djece i mladeži ili terapijske zajednice. Kao podlogu za procjenu potreba, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu je u srpnju 2015. godine proveo on-line istraživanje među stručnjacima iz područja sustava socijalne skrbi, zdravstvenog sustava te organizacija civilnog društva.
Ukupni specificirani javni rashodi u području suzbijanja zlouporabe droga u državnom i županijskim proračunima i financijskim planovima javnih tijela i organizacija civilnog društva u 2015. godini iznosili su 119,2 milijuna kuna što u odnosu na 2014. godinu predstavlja smanjenje od 9%. U usporedbi sa 2014. godinom, rashodi ministarstava porasli su za 8,2%, dok su se rashodi županija smanjili za 1,6%. Kada navedeni iznos raspodijelimo po programskim aktivnostima, možemo zaključiti da je 67.8 milijuna kuna (56,9%) utrošeno na aktivnosti tretmana, 35.8 milijuna kuna (30,0%) na programe prevencije, 7 milijuna kuna (5,4%) na programe smanjenja šteta, 4.6 milijuna kuna (3,9%) na kazneno-represivni sustav te gotovo 4 milijuna kuna (3,3%) na socijalnu reintegraciju.
Predstavnik podnositelja Izvješća iznio je podatak kako se ukupni troškovi za sprječavanje zlouporabe droga u 2015. godini procjenjuju na 797 milijuna kuna, a uključuju sve troškove koji se povezuju s prevencijom i suzbijanjem zlouporabe droga i liječenjem ovisnika (na primjer, satnica policijskih službenika koji postupaju u slučajevima zlouporabe droga ili zdravstvenih radnika koji se bave liječenjem od ovisnosti).
Nakon provedene rasprave članovi Odbora za obitelj, mlade i sport jednoglasno su (9 glasova ZA) odlučili predložiti Hrvatskom saboru
da prihvati
Izvješće o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2015. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Nada Turina-Đurić, predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Nada Turina-Đurić