Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 21. sjednici održanoj 29. svibnja 2018. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama koje je aktom od 27. veljače 2018. godine predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Klub zastupnika Socijaldemokratske partije.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbama članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja ukratko je obrazložila izmjene koje se predlažu. Predlagatelji smatraju kako bi se, u slučaju jednoroditeljskih obitelji, prijenosom prava na treću osobu, tj. baku ili djeda olakšalo jednom roditelju usklađivanje obaveza koje proizlaze iz istovremenog roditeljstva i sudjelovanja na tržištu rada. Isto tako omogućilo bi se korištenje dopusta od strane očeva u najranijoj fazi razvoja djeteta i tako ostvarila aktivnija ulogu očeva u brizi za dijete, kao i pružanje podrške i pomoći majci djeteta. Uvođenjem ovih odredbi podigla bi se svijest o važnosti očeve uloge u ranom odgoju djeteta i istaknuo pozitivni aspekti njegove veće uključenosti za samo dijete.
Predlaže se, nadalje, postepena implementacija isključivog očevog dopusta, u trajanju od 14 dana za vrijeme trajanja obveznog rodiljnog dopusta kojeg koristi majka. Analogno očevom dopustu predlaže se 14 dana očeve poštede za oca koji ostvaruje drugi dohodak, poljoprivrednika ili nezaposlenog, također za vrijeme rodiljine poštede koju koristi majka do 70 dana od dana rođenja djeteta. Očevi bi imali pravo na novčanu naknadu za vrijeme korištenja tih prava.
U pogledu prilagodbe različitim obiteljskim situacijama predložene izmjene daju mogućnost roditelju da u dogovoru s poslodavcem ostvari pravo na rad s polovicom punog radnog vremena do navršene 3. godine djetetova života i u skladu s time ima pravo na naknadu plaće. Za razliku od važećeg Zakona, predlaže se da se pravo na rad s polovicom punog radnog vremena do navršene 3. godine djetetova života omogući i roditelju djeteta bez zdravstvenih poteškoća, u dogovoru s poslodavcem, a koji će mu u skladu s time obračunavati i isplaćivati plaću.
Predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula je kako se Vlada Republike Hrvatske protivi donošenju predloženih izmjena i dopuna Zakona. Vezano uz predloženu izmjenu da se roditeljske potpore prenesu na treću osobu (baku ili djeda) kod jednoroditeljskih obitelji, važno je naglasiti da dijete za koje se koristi predmetno pravo živi s korisnikom toga prava, i to upravo iz razloga ispunjavanja svrhe tog prava. Važećim Zakonom i sada postoji mogućnost korištenja prava od strane baka/djedova u slučajevima kada su oni skrbnici djeteta, odnosno kada nema roditelja, ili je roditeljima oduzeto roditeljsko pravo.
Nadalje, Vlada Republike Hrvatske ističe kako velik dio predloženih promjena iziskuje dogovor socijalnih partnera, jer imaju velik utjecaj na poslodavce kao važne dionike koji bi morali preuzeti dio odgovornosti, pa iz tog razloga nije moguće bez socijalnog dijaloga podržati ovaj spektar izmjena.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora za obitelj, mlade i sport većinom glasova (sa 6 glasova ZA i 3 glasa PROTIV) podržali sljedeći zaključak:
Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Marija Puh, potpredsjednica Odbora.
POTPREDSJEDNICA ODBORA
Marija Puh