Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 51. sjednici održanoj 7. srpnja 2023. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o savjetima mladih, P.Z. br. 511, koji je Hrvatskom saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. srpnja 2023. godine.
Odbor je predmetni Prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora
Uvodno je predstavnica Vlade Republike Hrvatske ukratko pojasnila najvažnije izmjene u odnosu na važeći Zakon o savjetima mladih, kao i izmjene nastale nakon rasprave o Prijedlogu zakona u prvom čitanju. Naglasila je kako se ukida institut zamjenika člana savjeta mladih, osniva se Savjet mladih Republike Hrvatske, sjednice savjeta mladih mogće će biti održavati i elektronskim putem, uvodi se naknada članvima savjeta mladih za njihov rad do maksimalnog iznosa od 27 eura mjesečno. Ovim izmjenama očekuje se povećanje participacije i angažmana mladih u donošenju odluka koje se na njih odnose.
U raspravi je postavljeno pitanje poštivanja procedure donošenja, s obzirom na pitanja postavljena u prvom čitanju, a odnose se na izmjene u Izvješću o provedenoj javnoj raspravi. Kako je predlagateljica pojasnila, nakon završetka rada radne skupine za pripremu zakona, tekst je usklađivan s nadležnim institucijama, te je u tom dijelu pripreme akta za proceduru bilo izmjena u sadržajnom dijelu. Osnivanje Savjeta mladih Republike Hrvatske, što je predmet izmjene, detaljno je propisano člankom 25.a predloženih izmjena i dopuna, i način na koji će ovo tijelo biti formirano ovisi o predloženim predstavnicima konstituiranih savjeta mladih jedinica područne (regionalne) samouprave, čime je otklonjena primjedba da će ono biti formirano sukladno političkim preferencijama tijela državne uprave koje donosi odluku o formiranju.
Nadalje, uz potporu donošenju ovoga Zakona, za eventualne izmjene u budućnosti izrečen je komentar kako bi se izbor članova savjeta mladih mogao razmatrati u korelaciji s izborima za članove vijeća nacionalnih manjina, na isti način. Također, istaknuto je kako je važno da se i glas mladih pripadnika nacionalnih manjina čuje, te je potrebno razmotriti njihov način uključivanja i animiranja za većom participacijom. Oni, pored problema s kojima se svi mladi nose, imaju i svoje specifične probleme i njihov doprinos i iskustva sasvim sigurno bi unaprijedila rad savjeta mladih.
Također, članovi Odbora smatraju da je važno poticati mlade na uključivanje, slušati ih i razumjeti njihove ideje. U velikoj mjeri aktivnosti savjeta mladih ovise o afinitetu i podršci čelnika jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pa je i tu prostor za poboljšanje otvoren. Kandidirati za članove savjeta mladih mogu udruge koje rade s mladima i za mlade, učenička vijeća, studentski zborovi, podmladci političkih stranaka, sindikalne ili strukovne organizacije i neformalne skupine mladih. U interesu je čelnika lokalne i područne (regionalne) samouprave da na svom području potiču rad udruga mladih i udruga za mlade kako bi osigurali veću participaciju i kvalitetniji rad lokalnih savjeta.
Na pitanje čemu osnivanje Savjeta mladih Republike Hrvatske, kad već postoji Savjet za mlade Vlade Republike Hrvatske, pojašnjeno je kako potonji postoji kao koordinativno tijelo sastavljeno od predstavnika tijela državne uprave i manjeg dijela mladih, koje razmatra politike za mlade, a ne nužno od mladih. Savjet mladih Republike Hrvatske, s druge strane, predviđen je kao tijelo koje se osniva isključivo od predstavnika mladih, a članove predlažu savjeti mladih jedinica područne (regionalne) samouprave.
U prilog ovim izmjenama i dopunama Zakona, prema mišljenju članova Odbora, ide svakako i to da članovi savjeta mogu primati nakandu za svoj rad u savjetu, u najvišem iznosu od 27 eura mjesečno, čime će funkcioniranje savjeta sigurno biti olakšano.
Nakon rasprave, članovi Odbora su glasovali o sljedećem Zaključku:
Odbor za obitelj, mlade i sport predlaže Hrvatskome saboru da donese Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o savjetima mladih.
Ovaj Zaključak podržala su 4 člana Odbora, 2 člana su bila protiv i 2 člana suzdržana.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Veljka Kajtazija, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Veljko Kajtazi