Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji, P.Z. br. 573

27.02.2019.

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je na 31. sjednici, održanoj 27. veljače 2019. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. veljače 2019. godine.  

Uvodno je predstavnik predlagatelja obrazložio da je važećim Zakonom o policiji predviđeno osnivanje Povjerenstva za rad po pritužbama na rad policijskih službenika u sjedištu Ministarstva te povjerenstva za svaku policijsku upravu što je ukupno 21 povjerenstvo. Predloženim izmjenama zakona predlaže se osnivanje samo jednog povjerenstva jer se nakon objave dva javna poziva za izbor članova povjerenstva nije prijavilo dovoljno kandidata. Prijedlogom Zakona propisuje se sastav i način rada Povjerenstva te obveza podnošenja godišnjeg izvješća o radu Odboru za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora. Kao novina propisuje se novčana naknada za članove Povjerenstva iz reda građana u iznosu 5% prosječne neto plaće isplaćene u Republici Hrvatskoj u prethodnoj godini. 

Prijedlogom zakona uvodi se pravo na naknadu za stanovanje za policijske službenike raspoređene u mjesto rada koje je udaljeno više od 100 kilometara od mjesta njegova prebivališta, a koji nemaju riješeno stambeno pitanje i ne primaju naknadu troškova međumjesnog prijevoza. Naime, praksa je pokazala nezadovoljavajuću popunjenost radnih mjesta policijskih službenika domicilnim stanovništvom u pojedinim policijskim upravama (primarno: PU dubrovačko-neretvanska, PU istarska, PU ličko-senjska), stoga se polaznike tečaja za zanimanje policajac, nakon završenog tečaja, na temelju ugovora od pet godina, raspoređuje u navedene policijske uprave.

U raspravi su podržane izmjene zakona u dijelu izbora članova Povjerenstva za rad po pritužbama. Odbor je po postojećem Zakonu o policiji od 2015. godine uputio dva javna poziva za podnošenje prijedloga za imenovanje članova Povjerenstava u sjedištu MUP-a i u Policijskim upravama, no niti na jedan se nije javio dovoljan broj kandidata. Temeljem prvog javnog poziva u Odboru su zaprimljene 23 kandidature (od traženih 126), a temeljem ponovljenog poziva javilo se 15 kandidata te su od ukupno zakonom predviđenih 21. povjerenstva imenovano jedino Povjerenstvo za rad po pritužbama u sjedištu MUP-a i Povjerenstvo za rad po pritužbama u PU brodsko-posavskoj. 

U raspravi je pozdravljen prijedlog izmjene zakona koji se odnosi na plaćanja troškova stanovanja za policijske službenike koji su raspoređeni na mjesto rada koje je udaljeno više od 100 km od mjesta rada. Međutim istaknuto je kako bi se moralo voditi više računa o participiranju domicilnog stanovništva, posebice kada se radi o područjima u kojima bi se morala osigurati participacija pripadnicima nacionalnih manjina.

Nakon provedene rasprave Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina je većinom glasova  ( 11 glasova „ ZA“ i  1  glasa “ SUZDRŽAN“ )  odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeće 

Z A K LJ U Č K E

1.    Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji
2.    Stajališta, primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi o Prijedlogu zakona upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Anu Komparić Devčić, potpredsjednicu Odbora.  

PREDSJEDNIK ODBORA

prof. dr. sc. Milorad Pupovac